В последния момент от работата на настоящия парламент народните представители имат възможност да гласуват и промени в Закона за данъчните доходи на физическите лица, и в Гражданско-процесуалния кодекс, и в Закона за медиацията. Нужно ли е спешно да се направи това? Не е ли по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание?
Адв. Ивайло Данов, председател на Софийската адвокатска колегия, коментира въпросите в “Законът и Темида“:
“С оглед на това, че днес е последният работен ден на настоящия парламент, поне официално обявен, действително е по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание, защото това са важни въпроси и не трябва да се решават набързо. Няма нищо чак толкова спешно в приемането на тези промени. Те обаче са належащи и от дълго време са в дневния ред на парламента.
Софийската адвокатска колегия и Висшият адвокатски съвет предложиха още миналата година промени в тези закони и се надявахме, че настоящият парламент за една година ще има време да ги обсъди и евентуално да имаме законодателни решения в това отношение.“
“Един от най-важните въпроси, специално за адвокатурата, беше промяната на процента на нормативно признатите разходи. Това, което ние предложихме, беше от 25 на 40% да се увеличи процентът. По този начин всички български адвокати щяха да получат някакво облекчение.“
Повече от коментара на адв. Данов по темите: необходими ли са промените в Закона за адвокатурата, как тези промени ще помогнат на адвокатите да преодолеят затрудненията от пандемията, както и темата за предстоящите избори за висшите органи на адвокатурата, можете да чуете от звуковия файл.
Вече е факт Споразумението за океаните на ООН . То влезе в сила в края на септември след две десетилетия упорит труд на учени, природозащитници и активисти. Официалното му наименование е "Споразумение в рамките на Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право за опазването и устойчивото използване на морското биологично..
Две години от трагичните събития на 7 октомври в Израел – последният ден от еврейския празник Сукот. Разкази на очевидци и близки оживяват в деня, който тази година е отново на Сукот. От сутринта медиите в Държавата Израел посвещават предаванията си на събитията от 7 октомври, когато терористични групи на "Хамас" нападнаха израелски селища..
В София бе открит Център с лаборатория за изследване на аутизъм. Той се намира в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и има за основна цел да подпомага диагностицирането и приобщаването на децата с аутизъм към училищната среда. Сградата на центъра е двуетажна. На първия етаж се провеждат консултации, логопедични и психологични..
На 18 септември в столицата се състоя Findependent Summit "From Zero to Hero" – първото по рода си събитие в България, насочено изцяло към темата за финансовата независимост на жените . Форумът събра визионери, бизнес лидери и международни експерти, които търсиха отговор на въпроса: как да накараме парите ни да работят за нас? В..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", след Деня на застрахователя и връчването на годишните отличия в сектора, Коста Чолаков сподели своята гледна точка за застрахователната култура в България и за ролята на животозастраховането като средство за дългосрочна сигурност и финансова стабилност. Застраховането – обществена..
В Комплексен онкологичен център (КОЦ) Пловдив прилагат международните стандарти за намаляване усложненията от химиотерапията при лечение на рак. Доктор..
Той се нарича "Активна София 65+: Заедно за по-пълноценен живот", негов автор е сдружение "Мулти култи колектив". Проектът е насочен както към българи,..
Проектът "Възможности за съпричастност" с автор Ивайло Аврамов изследва пространството на галерия "Куб", търсейки диалог между ресурсите на архитектурата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg