По случай Международния ден на жената 8-и март сдружение „Маргиналия“ и Българската общност за либерална демокрация представят шест утвърдени български режисьорки и една продуцентка в традиционно оценяваното като „мъжко” изкуство на киното. В рамките на проекта „Великолепната женска седморка“ са подбрани филми, които засягат важни теми около правата на човека, международното право, джендърното равенство, наркотиците, неофашизма, дискримнацията срещу ромите и ромското образование.
Освен режисьорките на шестте филма в дискусиите ще участва и продуцентката Росица Вълканова, осъществила повечето филми на Иглика Трифонова и Ралица Петрова – продуцент с много копродукции в българското кино през последните 10 години. Шестте онлайн прожекции започват от 9-и до 14-и март и ще бъдат последвани от дискусии с авторките им.
За достъп до филмите и включване в дискусиите след тях е нужна предварителна регистрация. Регистрираните гости ще получат линк и парола за всеки филм 24 часа преди началото на дискусията.
Филмите са “Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син“ на Иглика Трифонова, “Безбог” на Ралица Петрова, „Сестра“ на Светла Цоцоркова, „Ирина“ на Надежда Косева, „Кеймбридж“ на Елдора Трайкова и "Котка в стената" на Мина Милева и Весела Казакова.
Чуйте повече за минифилм феста от Юлиана Методиева, създател на сайта „Маргиналия“, и продуцента Росица Вълканова.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg