Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за пътя си на творец, за срещите си с различните материали, с които е работил. Най-ценното за него е да дадеш умение и знание в ръцете на хората и особено на децата.
Това, което той взема, го взема от Природата и винаги подхожда към изделията – били те функционални предмети за бита или пък дървени пластики, които да красят стените на един дом – с усещането, че прави нещо специално и то задължително трябва да е изработено на ръка и с грижа.
За Минчо е важно творецът да се отличи и това е една от причините да прави просфорни печати за хляб – традиция, която в България не е много разпространена и малко хора знаят, че тези печати, освен красиви, са имали и сакрална и социална функция в миналото.
Освен художник, скулптор и дърворезбар, той е и преподавател. Неговите ученици рисуват с плам, и с любопитство слушат лекциите по история на изкуството и по естествена история, за да се научат на света около себе си, докато го изобразяват. Предстои и изложба с техни творби, която пандемията само е отложила.
В ателието му близо до София е уютно, мирише на дърво и навсякъде си личат погледът и ръцете на истински творец, с дух и отношение към материала. Минчо прави триизмерни скици на пластиките, които изработва, а на тезгяха му човек може да се научи как да насочи усилията на ръцете си към сърцевината на дървото, за да вземе най-доброто от него – топлината, шарката и уюта на естествения материал.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Минчо Тодоров
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg