„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 7-14 март. Това са някои от акцентите в предаването от четиринайсети март:
"Портрет на умиращ титан" – изложба, или пък сценографска инсталация, нареди в Галерия "Райко Алексиев" визуалният артист Юлиян Табаков. Зрителят пристъпва в мрачна и мъглива изгоряла гора, застива срещу мерника на ловна пушка и в подножието на зловещо надвиснал мегалит, за да преживее това, което човечеството причинява на природата. "Портрет на умиращ титан" цели да предизвика по-голямо разбиране за ролята на всеки от нас върху опазването на света, който заедно обитаваме.
Страст, копнеж и любовни изпитания се разразяват на сцената на театър "Азарян" в премиерния спектакъл под режисурата на Бойка Велкова "Федра". Пиесата е по текст на Петър Пламенов и се основава на древногръцките митове за любовните отмъщения. Тя обаче не следва плътно стародавните истории, а показва Федра – съпругата на цар Тезей, омагьосана да се влюби лудо в своя заварен син Иполит – като съвременна, силна и пронизана от страст жена. Автор на музиката към спектакъла е Теодосий Спасов.
По случай Международния ден на жената Сдружение "Маргиналия" организира своя собствена киноседмица, посветена на великолепната женска седморка в българското кино. Подбрани са филми, които засягат важни теми като равноправието, дискриминацията, наркотиците, неофашизма, достъпа до образование. Иглика Трифонова, Елдора Трайкова, Ралица Петрова, Надежда Косева, Светла Цоцоркова, Адела Пеева и продуцентката Росица Вълканова ще участват в онлайн дискусии след прожекциите.
От 1-ви до 14-и март артпространство галерия-клуб "Портал" в Студентски град представя изложбата на скулптора Рафаил Георгиев - Рафо „Търсене в душата на камъка“. Експозицията съдържа постери, рисунки и модели на монументални творби на скулптора, създадени в Италия, Южна Корея, Израел, Канада, България, Чили и Турция, така че не просто да представи творбите, а и творческия процес върху тях.
На 6-и март, в рамките на фестивала „Аспекти“ в Залцбург беше световната премиера на пиесата "Чинар" на австрийската композиторка и пианистка от руско-български произход Александра Карастоянова-Херментин. Пиесата е поръчана от фестивала и поради условията тази година, премиерата е онлайн.
„Щом го виждаш – има го!“. Това е мотото на 25-ия международен София филм фест. Официалното начало на фестивала беше поставено на 11-и март с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „Февруари”, а тази година програмата е хибридна – онлайн, но и в киносалоните. До 31-ви март в програмата на СФФ влизат 129 филма.
Новият цикъл векторни графики на Камен Старчев „Граница на момента“ може да видите в столичната галерия „Little Bird Place“. Серията произведения е създадена през 2020 година специално за пространството на Little Bird Place.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg