Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Аларма“ кани на ирландския празник Деня на св. Патрик

Снимка: Pixabay

В навечерието на Деня на свети Патрик – 17 март предаването „Аларма“ е на ирландска вълна в чест на най-голямата световна диаспора – близо 80 000 000 ирландци живеят по цял свят, а София отбелязва официално Деня св. Патрик от 2016 г.

Нейно превъзходителство Мартина Фийни – посланикът на Република Ирландия у нас, ще разкаже как България ще отбележи най-важния ирландски празник и ще каже няколко думи на родния си ирландски език.

„На 17 март вечерта в зелено ще бъдат осветени сградата на Ирландското посолство в София, НДК, сградите на Градската библиотека, Националната опера и балет и Националната библиотека. В чест на Деня на свети Патрик в сряда ще светят в зелено и сградите на университет „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново, часовниковата кула в Трявна, както и сградата на Общината в Русе.“

Цветан Цветанов разказва за филмите с ирландски дух, включени в програмата на 25-ото издание на София филм фест. Предстоят още 4 прожекции на британския филм: „Crock оf Gold: A few Rounds with Shane Macgowan“ („Наздраве за Шейн Макгоуън“).

Филмът на Джулиън Темпъл е продуциран от Джони Деп и показва чрез архивни кадри и анимация живота на скандалния фронтмен на легендарната ирландска пънк банда POGUES. Предстоящите прожекции на филма „Наздраве за Шейн Макгоуън“ са на 19, 20, 31 март и 2 април, а другият филм, който ви препоръчваме е ирландския документален: „За луната“, чиято прожекция е на 21 март в Г-8.

Росен Идеалов, ръководител на Cunningham Academy of Irish Dance – София, ще разкаже за любовта си към ирландските танци.

Чуйте какво представляват ирландските танци, показвани от световноизвестни танцови състави като „Lord of the dance“.

Каква е връзката между българските народни танци, испанското фламенко и ирландските танци – разказва Стефан Николов – танцьор и основател на танцово-музикалната компания „Dance Wealth“.

От Стефан Николов ще научите и подробности за предстоящия спектакъл „Всички под небето“, финансиран по програмата „Творчески инициативи“ на фонд „Култура“. В него 12 танцьори изпълняват на озвучена сцена ирландски танци, български фолклорни танци и фламенко в съпровод на жива музика. 

На 20-и март в Тетевен в национално читалище „Съгласие“ от 18 ч. можете да гледате премиерата на танцовия спектакъл „Всички под небето“, а софийската премиера е на 24-ти март от19 часа в Дома на културата „Искър“ в жк „Дружба“.

И двете представления на танцовия спектакъл „Всички под небето“ ще бъдат с по 30 % публика във връзка с епидемиологичната обстановка. И двете представления ще бъдат заснети професионално и ще бъдат достъпни за гледане със свободен достъп във ФБ и youtube.

В рубриката „Наопаки“ – среща със Сурен Исраилян – как и защо един арменец от Баку, от години живеещ в България, създаде у нас сдружението „Келтско наследство“. Сурен разказва и за предстоящата на 20 март „Келтска среща в Сакар“ в община Тополовград.

Това, че един арменец се интересува от келтите, тяхното културно наследство и е открил връзката между келтите и траките и още куп невероятни факти за келтските племена като например това, че мястото на келтската столица е било близо до Мъглиж, или че думата „каруца“ произлиза от келтската дума „карус“, е достатъчно любопитно, за да слушате предаването „Аларма“ довечера.

Естествено, в „ирландската“ „Аларма“ довечера (16 март), в минутите от 21.30 до 23 часа ще слушате и ирландска музика – добре позната и такава, каквато можете да чуете само по програма „Христо Ботев“ на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генадий Воробьов

Войната в Украйна няма да свърши утре, нито след месец, нито тази година

Какво следва за Украйна след срещата между специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уитков и президента на Русия Владимир Путин в Москва? Защо украинският сайт "Бесарабски фронт" след началото на войната в Украйна през 2022-ра започва да излиза на български език и как се опитва да разобличи руската пропаганда у нас, коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 09.08.25 в 08:55

Градина в Здравец

Снежана и Михаил Караянчеви живеят в с. Здравец край Варна и градината в двора на къщата им е истински предцивилизационен рай. В нея липсва само растението, за което не сте си помислили, докато четете този текст. Културите там съжителстват в хармония, а градинарите Снежана и Михаил не обработват почвата. Нещо повече – те се стремят и допринасят..

публикувано на 08.08.25 в 17:04

"Светът на Мария" – за по-качествен живот на хората с интелектуални затруднения

"Светът на Мария" е фондация, учредена в обществена полза през февруари 2012 г. в София от семейството на Мария – млада жена с интелектуално затруднение. Мисията на организацията е да подобри качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп..

публикувано на 07.08.25 в 16:45

Започва благотворителният рок фестивал Varna Rock Adventure

Днес в парк Аспарухово във Варна започва благотворителният рок фестивал Varna Rock Adventure, който ще продължи до 10 август. Събитието обединява известни български рок групи, които излизат на сцената с една обща мисия – да подкрепят лечението на деца с онкохематологични заболявания. Каузата на фестивала е насочена към събиране на средства в..

публикувано на 07.08.25 в 09:13

Морето, къмпингите и регулациите на 2025 година

Министерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба  Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..

публикувано на 06.08.25 в 10:13