Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си поетът Борис Роканов

Снимка: личен архив

На 59-годишна възраст почина поетът Борис Роканов, съобщиха негови близки.

Ето какво сподели за него журналистката Виолета Атанасова, негова приятелка и съгражданка:

Боби Роканов си тръгна...На 59... Изпълни живота си с много странности, с много стихове, с много картини, много приятелства, много жени, деца, книги, несъгласия и несъответствености. Кюстендил го беше забравил и той стана пловдивчанин, който запази в поезията си духа на стария си кюстендилски род и на родния си кюстендилски квартал "Каваклия". Никой не е пророк в собствения си град. Особено при определени обстоятелства и специфики...


Сега за съпругите, ето ги:

Тиха, набожна и смирена беше първата,
родена в Кюстендил, сега живее в Рим,
работи за няколко вестника и телевизии -
особено веща е в италианското законодателство.
Тиха, набожна и скромна беше втората,
родена в София, сега живее в Копенхаген,
ожени се за един червенобузест викинг, когото не обичаше,
(поне така твърдеше в началото), но вече му свикна,
така че няма да я отвее северният вятър и ще си остане в Дания, ура!
Тиха, набожна и свенлива беше третата,
родена в Пловдив и живее още в него,
кофти за децата!
Дотук със съпругите.
Нощният поет се метна на трамвая,
където миришеше на Аспаруховите орди,
а любовта на българката от времето на турското ни робство
валеше хем противно, хем дълбоко -
кой разплака доброто момиче,
кой му взе цигарите и хляба,
и го изпрати да живее в "Обеля"-та - попита нощният поет
и напълни десет кофи сълзи, тоест цял живот плака,
оказа се, че и плачът му се удава, както писането.
Толкова за днес, за утре още.

Борис Роканов


Борис Роканов е роден на 12 ноември 1961 г. в град Кюстендил. Автор е на 4 поетични книги – “Предчувствия” (1989), “Моята игра” (1993), “От Б до Р” (1995) и “Стихотворения (1999); на две книги за деца –“Български народни приказки, прочетени от Борис Роканов” и “Старото барабанче”; на литературни анкети с Блага Димитрова и Екатерина Йосифова, както и на антологията “Стих и четка, един проект на Борис Роканов” (1997).
Автор на 12 изложби живопис (София, Пловдив, Варна и Бургас), на 4 артпроекта, представени в НХГ – София, ГХГ – Пловдив, Празници на изкуствата “Аполония” и СБХ – София. Носител на три национални литературни награди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05