В специално издание на рубриката „КиноАларма“ Георги Петров и Радослав Чичев разговарят за автобиографията на сър Майкъл Кейн „Трябваше да взривим проклетите врати“, издадена наскоро в превод на български език. Книгата е написана от Кейн на възраст от 85 години.
Той е сред най-бележитите актьори за всички времена, бидейки един от двамата изпълнители в цялата история на киното, номинирани за „Оскар“ в пет различни десетилетия. Сред най-популярните филми с негово участие са „Зулу“, „Алфи“, „Досието Ипкрес“, „Хана и нейните сестри“, „Правилата на дома“ и „Трилогията за Черния рицар“.
Кейн говори в книгата си за детството си, което отказва да категоризира като „трудно“ въпреки материалните лишения, които преживява семейството му от лондонската работническа класа, и за младостта си, прекарана в търсения на професионално призвание и по окопите в Корейската война. В крайна сметка младежът избира актьорската професия – и Слава Богу.
В книгата си легендарният актьор споделя впечатления от работата си с именити режисьори като Джон Хюстън, Уди Алън и Кристофър Нолан, разказва забавни случки с участието на икони като Джон Уейн и Джак Никълсън и издава интригуващи тайни от кухнята на киното. Истината, обаче, е, че мъдрите му съвети са лесно приложими в която и да е сфера на ежедневието и в която и да е професия.
Поколението на Кейн се намира по средата на трансформацията на представата за филмова звезда от класици като Кари Грант и Хъмфри Богарт към нови изпълнители като Ал Пачино и гореспоменатия Джак Никълсън. Затова и книгата, съдържащи неговите наблюдения върху прогреса на седмото изкуство, е и истинско богатство за всеки киноман.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg