В специално издание на рубриката „КиноАларма“ Георги Петров и Радослав Чичев разговарят за автобиографията на сър Майкъл Кейн „Трябваше да взривим проклетите врати“, издадена наскоро в превод на български език. Книгата е написана от Кейн на възраст от 85 години.
Той е сред най-бележитите актьори за всички времена, бидейки един от двамата изпълнители в цялата история на киното, номинирани за „Оскар“ в пет различни десетилетия. Сред най-популярните филми с негово участие са „Зулу“, „Алфи“, „Досието Ипкрес“, „Хана и нейните сестри“, „Правилата на дома“ и „Трилогията за Черния рицар“.
Кейн говори в книгата си за детството си, което отказва да категоризира като „трудно“ въпреки материалните лишения, които преживява семейството му от лондонската работническа класа, и за младостта си, прекарана в търсения на професионално призвание и по окопите в Корейската война. В крайна сметка младежът избира актьорската професия – и Слава Богу.
В книгата си легендарният актьор споделя впечатления от работата си с именити режисьори като Джон Хюстън, Уди Алън и Кристофър Нолан, разказва забавни случки с участието на икони като Джон Уейн и Джак Никълсън и издава интригуващи тайни от кухнята на киното. Истината, обаче, е, че мъдрите му съвети са лесно приложими в която и да е сфера на ежедневието и в която и да е професия.
Поколението на Кейн се намира по средата на трансформацията на представата за филмова звезда от класици като Кари Грант и Хъмфри Богарт към нови изпълнители като Ал Пачино и гореспоменатия Джак Никълсън. Затова и книгата, съдържащи неговите наблюдения върху прогреса на седмото изкуство, е и истинско богатство за всеки киноман.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg