Безпрецедентно събитие от 1944 г. насам у нас; Случай без аналог; История, която може да се сравни само с разкриването на т.нар. "Петорка от Кембридж" – това са само част от хвалбите, с които Прокуратурата се самозасипа, след като арестува за шпионаж в полза на Русия група от висши военни и чиновници. Презентацията беше като холивудски сценарий с видео- и аудиозаписи, снимки, кодови имена, дешифриране на разговори, срещи и посещения.
Какви са реакциите след шпионския скандал у нас?
За каква шпионска група става дума, каква информация е изнасяна?
Ген. Димо Гяуров, адвокат и бивш шеф на Националната разузнавателна служба, коментира темата в "Законът и Темида":
"Струва ми се, че става дума за класическа шпионска група, която е имала за задача да събира изпреварваща информация за действията на България и най-вече на НАТО по отношение на Русия, Украйна, Беларус, информация, свързана с дейността на Морския координационен център във Варна, както и всякакви други активности на НАТО – политически и военни."
Кой и как може да засече една вражеска шпионска дейност на територията на приятелска държава?
"Една от хипотезите, изразени на пресконференцията на Прокуратурата, беше, че групата е установена и разбита със съюзническа помощ. Напълно е възможно дейността на една подобна шпионска структура да бъде разкрита и от наши партньорски служби."
Нарекохте случилото се „квартален шпионаж“ и все пак нашите служби имат и успех…Какво е нивото на българското военно разузнаване?
"Като използвах този нелицеприятен израз, нямах предвид, че това е една лесна за установяване и задържане шпионска структура, а че е действала абсолютно непрофесионално и на много ниско оперативно равнище, предвид СРС и другите материали. Като имам предвид, че това са все пак хора, свързани с нашето военно разузнаване, силно се надявам оперативното равнище на подготвеност на кадрите на нашето военно разузнаване да не е такова, а да е доста по-високо. Защото ако е такова, нещата са просто трагични."
Къде всъщност е Резидентът, какъв ще бъде следващият епизод, какво ще се случи, може ли да последват реципрочни дипломатически действия, както и други неудобни въпроси, свързани с последния шпионски скандал – чуйте в звуковия файл цялото на интервю на Анелия Торошанова с ген. Димо Гяуров.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg