Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.
По какъв начин се проверяват тежестите на имота, както и дължими данъци и други особености? – въпрос на Лариса Ламбрева от Созопол.
“Тежестите на имота се проверяват чрез справка в Имотния регистър или чрез вадене на удостоверение за тежести от службата по вписване. Вече може да се пусне и да се изиска и по електронен път. Към удостоверенията за тежести се прилагат необходимите документи, удостоверяващи правото на собственост. Откога е изграден един строеж, кога е завършен. Банките при ипотеките обикновено изискват 10-годишен срок назад, някой път и повече в историята.
Затова, когато вадим удостоверение за тежести, прилагаме цялата история по имота и собствеността, по неговото учредяване, по завършването, когато става дума за кооперация. По историята на имота, ако има наследяване, вследствие на придобиване, първоначално от наследодателя да кажем при решенията от поземлените комисии.
Изследва се собствеността още преди сделката и когато нотариусът има договор и ангажимент със страните да провери тежестите, може да се направи по-обстойна и предварителна проверка. Бих казал, че това е желателно да се направи още преди предварителния договор, тъй като предварителният договор е сериозен договор, който има обвързваща сила по отношение на основните неща, които са част и от окончателния договор – предмет, страни, продажба, срокове. Той е такъв важен договор, който обвързва страните, а пък никъде не се отбелязва към момента и не се знае за него и затова може би още преди предварителния договор е хубаво брокерът, адвокатът, нотариусът, който се ангажира с тези неща, да направи справка и да провери какво е състоянието на имота.“
В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:
· Кои документи подлежат на вписване?
· Как се прави генерално пълномощно?
· Как да оттеглим пълномощно?
· Можем ли да се подпиша пред нотариус, ако не носим документ за самоличност?
· Кои сделки са с удостоверяван материален интерес?
· как участва в нотариално производство лице, което не разбира български език?
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg