„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица – 5-11 април. Ето и някои от акцентите в предаването от 11 април.
В предаването „Семейно радио“ в събота художникът и ръководител на детски работилници по изобразително изкуство Христо Кърджилов отправи покана за участие в националния детски конкурс за комикс рисунки на Столична библиотека с тема „ТРИятели". Историята в „ТРИятели", започната от художника, очаква своето продължение. Децата могат да изпратят рисунките си във формат А3 до 11 май по пощата на адрес София, 1000, площад "Славейков" 4а, ет.2, Детски център на Столична библиотека.
"В чест на разнообразието" - така бихме превели заглавието на мащабния абстрактен стенопис на графити-художника Николай Петров - GLOW "Celebrating Diversity", който се появи легално върху стена на ул. Бачо Киро #38 в София. Той е една от трите артистични намеси, предвидени за този месец като част от по-голямата кампания срещу нетолерантността "Love Speech". От осми април, Международния ден на ромите, втората намеса – серия от портрети на роми, прожектирани от Венелин Шурелов пред галерия „Сердика“ на Женския Пазар също заработи. Като част от кампанията предстои да видим нова творба в градското пространство на колажиста и карикатурист Станислав Беловски. Кампанията "Love Speech" започна със серия от светлинни табла по спирките с илюстрации на реч на омразата и е организирана от социално-ангажираната арт платформа „Файн актс“.
На 8 април официално беше открито тазгодишното “Киномания”. Програмата на фестивала започна дни по-рано - на 1 април с ретроспектива на Федерико Фелини. 34 заглавия ще представи кинопанорамата тази година, сред които - филми на Уди Алън, Алмодовар, Кончаловски.
Излезе новата книга на проф. Александър Шурбанов „Закуска с нар“. Книгата събира нови, непубликувани досега в книга стихотворения и есеистични миниатюри на, написани през последните няколко години. Александър Шурбанов отпразнува 80-годишен юбилей в началото на миналата седмица.
Започва 21 издание на Великденския фестивал на сцената на Варненската опера. Април е месецът, в който Варненската филхармония и Варненската опера честват своите годишнини и това ще бъде отбелязано с музикална програма в осем вечери.
"Прашина" е името на чешкия роман, номиниран за наградата Магнезия Литера. Авторът е 31-годишният математик и програмист Войтех Матох и се превръща в любимо четиво на тийнеджърите.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg