Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Йосифова: Страхът беше изместен от екзистенциална умора

Снимка: Pixabay

Малко повече от година от началото на пандемията вече търсим отговори на въпросите през какви етапи преминахме дотук, с какви преживявания се сблъскахме, какви са надеждите ни и колко е важна връзката ни с реалността. 

Цветелина Йосифова е психотерапевт, създател на онлайн платформата за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа Kabinet.bg, който започна своята дейност през лятото на миналата година. Според нея у хората вече се натрупа не само умора, но и известно отчаяние.

„Променя се прагът ни на чувствителност към другите и усетът от какво имат нужда. – казва тя – Наблюдавам много противоположни ефекти: хора, които напълно отричаха съществуването на вируса, когато попаднаха в ситуация, в която се сблъскат лично с него, стават екстремни в разбирането си колко е страшен – няма среда, няма умереност – която за мен е връзката с реалността. Реалността не е в крайностите."

Kabinet .bg предлага и платформа за млади хора – #шнорхел. "Хората до 30-години са в по-уязвима ситуация, защото често все още не са в партньорски отношения и зависят много от близките си. Най-уязвими обаче са юношите“, казва Цветелина Йосифова.

Здравословната реакция към дългосрочния стрес, в който всички ние пребиваваме, е да се поддържа връзка с реалността и да не отлагаме живота. „Да бъдем хора, които продължават да мислят, да работят, да обичат и онова, което правим за себе си и за близките си да бъде максимално пълноценно. Да не се отказваме.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не/възможното пътуване

Повече за културата да живеем заедно в едно общество, за таланта да подредим реалността си, така че ничие достойнство, права и безопасност да не бъдат накърнени. До какво водят безразличието, безсърдечността и невежеството? След случая със свалянето от самолета на семейство заради батерията на инвалидна количка и сигналите за недостъпност в градския..

публикувано на 20.08.25 в 18:46

100 000 българи подкрепиха петицията срещу клетките за телета

Вчера в Народното събрание бе внесена петиция с над 100 хиляди подписа за забрана на клетките за телета в България . Акцията предизвика силен обществен отзвук и привлече вниманието не само на граждани, но и на артисти, ветеринарни лекари и фермери, които се включиха в инициативата. "Невидими животни" внесе в парламента подписка за забрана..

публикувано на 20.08.25 в 11:12

Протест, морал и приятелство: Наследството на "Ранобудните"

В рубриката "Разговорът" в ефира на БНР двама от лидерите на студентската окупация от 2013 г. – Ивайло Динев и Лазар Петков – споделиха какво се е случило с "Ранобудните студенти" и как виждат развитието на България и региона днес. 2013 г. – Управление в изолация Ивайло Динев, който днес е изследовател в Центъра за..

публикувано на 19.08.25 в 11:34

Фотографски шедьоври от целия свят се представят в Казанлък

Днес, в рамките на Световния ден на фотографията, Музеят на фотографията в Казанлък ще представи пътуващата фотоизложба "Избрано" от 12-ия Международен фотосалон Пловдив 2025. Тя ще продължи до 13 септември, а в селекцията ще бъдат показани творби на автори от 29 държави, сред които и български фотографи. Чуйте какво каза Антон Савов,..

обновено на 19.08.25 в 10:46
Цвети и Пламен Радеви

ЖАР Театър и арттерапия – творческият свят на едно семейство

Гости в рубриката "Моето семейство" са Цветелина и Пламен Радеви , за които изкуството е живот, вярата е неизменна част от техния смисъл, а любовта, пламнала в далечна Корея преди 20 години, и до днес се гради на споделеност и доверие. Пламен Радев е създател на ЖАР Театър – мим-формация, която развива у нас изкуството на пантомимата,..

обновено на 19.08.25 в 09:52