Самодиви, нестинари, змейове, караконджоли, кукери. Всичко това съдържа книгата на Жасмина Бушева-Кацарска „Как се раждат самодивите“.
Книга, съставена от седем разказа, които неминуеми отвеждат читателя в един вълшебен свят на фолклорна мистика и приказност.
„Тази книга е плод на моята огромна любов към българския фолклор. От дете съм израснала с народните български приказки, които моята баба ми разказваше. Оттам дойде вдъхновението за първия разказ и за сътворяването на книга. Магията на българския корен е много силна. И хората, които имат очи и сърце, те ще я видят и ще я почувстват.“ – споделя писателката.
Родом тя е от самодивски край – от с. Брегово, Видинско, където всъщност са заснети и фотографиите за корицата на книгата – „Петър Петров засне тези кадри в така наречените от народа – "самодивски свърталища" във Врачанския балкан. Участваха три момичета. Снимаха се боси в гората, по ризи, студено беше, но с такава безкористност и любов. И вярвам, че любовта на всички, с които работихме по книгата, създаде тази магичност в нея.“
Книгата се появи в интернет пространството този месец, но официално ще бъде представена в България, когато пандемичната обстановка утихне: „Много си мечтаем с фондация „Живите български корени“, благодарение на които книгата е на бял свят, да направим едно подобаващо представяне, но ще изчакаме по-добри и спокойни времена.“
Завършила славянска филология във Великотърновския университет, през последните три години, Жасмина Бушева-Кацарска, се потапя в необятната българска народност и душа. Облича красивите картини в съзнанието си с думи, за да научи и читателя отговора на въпроса: как се раждат самодивите?!
Вълнуващото интервю с Жасмина чуйте в звуковия файл, съпроводено от изпълненията на Милена Ставрева, ОНМ на БНР и песента на Георги Андреев – „Самодива“ и това на Пламен Димитров с песента „Два са змея в гората бият“.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg