Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Дремджиев: Животът е прекалено кратък, за да правиш компромиси с професионализма

| обновено на 24.04.21 в 19:59
Веселин Дремджиев
Снимка: СБЖ

TV+ спира излъчването на новини и актуални предавания, след като от няколко месеца медията не е получавала плащанията за своето съдържание от "Розенфелд и Ко" – компанията-собственик на телевизията, дъщерна на кабелния оператор "Булсатком". Веселин Дремджиев заявява в своя профил във Фейсбук, че в петък предаването, което води ("Денят"), няма да бъде излъчено. 

Ето и позицията на „Булсатком“, цитирана в публикацията на Дремджиев: "Ние сме жертва на изнудване и 9 месеца TV+ отказва да води конструктивни преговори с новото ръководство на компанията".

Защо „Денят“ спря излъчването си, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Веселин Дремджиев:

„По отношение на този финансово-търговски спор, всяка от страните казва своята гледна точка, но едно е ясно, че през всичките тези месеци е имало доставка на съдържание от страна на „TV+“, част от което съдържание е и „Денят с Веселин Дремджиев“, то е било фактурирано, а защо не е бил плащано, това си е техен въпрос, но така или иначе, стоката е била осигурявана.“

Защо точно сега

„Винаги контекстът е такъв в България. Ако беше се случило преди три месеца, щяха да бъдат протестите. Ако е след един месец, може би ще е заради евентуалните предсрочни избори. Винаги в България ври и кипи. Сега дали зад един финансов спор има политико-икономически пласт, аз мисля, че, разбира се, винаги има, защото, когато говорим за медии и телекоми, има много, много интереси. Но аз имам своята аудитория, рекламодатели и това ми дава спокойствието.“

Превратът в България успя

„По време на протестите през лятото министър-председателят в оставка Бойко Борисов каза, че е бил направен опит за преврат. Да, превратът успя, но този преврат беше в трите национални телевизии. Това, което видяхме – разхождащ се мин.-председател по гащи и монологични изблици, които се предават „на живо“ по три национални телевизии – това е преврат срещу журналистиката. И дори проблемът не е в това, а в това, че нямаше проверка на фактите, които изнесе мин.-председателят в оставка. А там имаше откровени лъжи.“

Какво да правят журналистите

„Да зададат въпроса на тези министри от ГЕРБ, които все още ходят в студиата на големите телевизии – къде са 800-те милиона, които Путин иска, какво стана с разследването на къщата в Барселона, какво става с разследването за „Булгартабак“? Ето тези въпроси да зададат, за да нарушат този медиен комфорт, защото не може три национални телевизии да прекъсват програмите си, за да показват мин.-председателя. Трябваше да направят, както дори „Фокс“ в САЩ направиха – казва Тръмп, че връща мандата, дръпват му шалтера – и това е. А „Денят с Веселин Дремджиев“ ще го има.“

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21