Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не подценявайте шута: Кой твърди, че вече няма шутове

Снимка: Pixabay

Сериозно или на шега, образът на шута продължава да живее няколко столетия след края на самата професия. И днес се потапяме в очарованието на класическа ария, стих или театрална постановка, разкриваща драмата на смешника с тъжно сърце и горчива участ. Въображението ни разпалват фантастични, но и научно непотвърдени разкази за уж истинската история на велики придворни шутове. Коя е тънката здрава нишка, свързваща ни с тази екзотична фигура от миналото, дали пък и днес сред нас няма шутове… ами ако един малък шут се крие у всеки от вас, почитаема публика. Да се огледаме внимателно.

Тръгваме по следата на една книга с интригуващо заглавие – „Тайният живот на корпоративния шут“ от Дейвид Ривнес, издадена и разпространявана от българската фирма за корпоративни обучения и тренинги „Ин йор хендс“ с управител Павел Панов.

Идеята за корпоративното шутство като култура на свободното изказване на мнение и критика е привлекателна, но ние продължаваме да търсим човека шут – може би е сред нас – ще го разпознаем ли. Да се допитаме до познавачите на човешкото поведение и подбуди. Анжела Христофорова – юнгианска и психодрама терапевтка, споделя наблюдения от практиката си.

От психологическа гледна точка може и да няма противоречие между високата позиция във властта и шутовското поведение, но от обикновена човешка властник и шут е уродливо съчетание. Достатъчно е да си спомним зловещия диктатор шут от покъртителния филм на Тенгиз Абуладзе „Покаяние“ или „Великият диктатор“ на Чарли Чаплин. Примерите за овластени шутове или шутстващи властници в реалността ни са далеч по-невзрачни и завоалирани, но това не трябва да ни заблуждава. Може ли шутът да бъде крал – според проф. Александър Шурбанов шутовското поведение на властника създава илюзия за близост до обикновения човек, но това е непочтено, защото е маска.

Съвсем както подхожда на шутовския нрав, рязко сменяме посоката и поглеждаме към картите за игра и гадаене. В едните шутът се явява като жокера, а в другите – като смешника, лудия на краля, глупака, но и в двата случая той има много специфична и важна роля. Арканум на латински означава тайна. В какви тайни е замесен безсмъртният шут и с какъв номер излиза в картите разказва Кристин Димитрова, университетска преподавателка по английски език и превод, талантлива авторка на поезия и проза, включително и на една книга за картите Таро, които отварят вратите навътре.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51