В определението за Отворена наука се казва, че това е обобщаващо понятие за движението, което цели научните изследвания и резултати да станат достъпни за всички любознателни хора, аматьори и професионалисти.
То обхваща публикуването на отворени научни изследвания, борбата за свободен онлайн достъп, окуражаването на учените да обнародват работните си дневници и улесняването на научната работа и публикуването на научни знания като цяло.
Движението води началото си от XVII век с появата на първите научни списания, когато обществената необходимост от достъп до научни знания води до това групи от учени да започнат да споделят ресурси и да работят колективно.
Днес съществува дебат относно степента, до която научната информация трябва да се споделя. Конфликтът е между желанието на учените да имат достъп до споделени ресурси и желанието на отделни субекти да печелят, когато други субекти ползват ресурсите им.
Въвеждането на отворен достъп до научна информация и научни данни у нас е свързано с приоритетите, заложени в национални стратегически документи за развитие на науката, изследванията, иновациите и разпространението на научни постижения.
В Оперативния план за изпълнение на първия етап на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 и в националната концепция за прилагане на принципа на отворен достъп до научна информация са анализирани тенденциите в развитието на отворената наука и са заложени необходимите стъпки, действия и предпоставки за утвърждаване на инициативата за отворен достъп.
Създаването на Българския портал за отворен достъп до научна информация е важна стъпка в процеса на развитието на отворената наука у нас.
По този начин ще се осигури възможно най-широк достъп до научни публикации и това ще допринесе за развитието на науката и разпространение на научните разработки и постижения сред обществото.
Темата коментира в “Законът и Темида“ проф. Венелин Терзиев.
“Процесите, свързани с науката и образованието са особено важни. Най-малкото по две причини. Общественото развитие и социалните политики или въобще социумът, следват науката и технологиите.“
“Знаем в исторически аспект, че всяко откритие води напред обществените процеси. Затова законовата регламентация или формирането на обществените отношения в тази област, в наука и образование, са особено важни за развитието на обществото.“
“Може би те по някакъв странен начин остават встрани от политическите процеси. Говорим за такива не като политика, а като политики за развитието на обществото. Те са особено важни, защото са онзи бекграунд, който дава тласък на развитието на обществото.“
“Това, което се случва сега в обществото и конкретно в българското общество, европейското и в целия свят, ни казва, че трябва да обърнем особено внимание на тези два елемента – образование и култура.“
“Резултатите от тези промени и трансформации са видими след пет, десет, петнадесет и повече години, ние внимателно трябва да ги обсъждаме, анализираме, да взимаме адекватни и правилни решения. Дали тези решения са навременни, мисля че доста закъсняхме.“
“Може би в периодите, когато се преобразуваше образователната система, ние я запазихме като автономна. Академичната автономия даде възможност тя да се съхрани в прехода на обществения ни строй – от социалистически към пазарна икономика. Но може би дойде времето, в което тя трябва да бъде добре анализирана, обсъдена и огледана, за да може да се направи онази крачка за реформа, която да даде добри резултати след време.“
“Може би е важно да представяме и показваме науката пред обществото и хората. Защото като че ли обикновените хора приемат науката като нещо абстрактно, което се случва извън обществото, и то не е особено полезно. Битува мнението, че едни пари отиват за развитието на науката, а тя на се вижда от хората, не се потребява от тях.“
“Особено важно в тази мисия е споделеното знание. Ако го споделяме по подходящ начин, който да допринесе било то за нашето поведение, за нашата култура, било то за нашето развитие, е важен и ценен дори той да е незначителен.“
Как подпомагат Отворената наука създадените условия у нас?
“В България условията за Отворена наука тепърва прохождат. Ако сметнем, че платформите на отделните висши училища и университети, където се качват публикациите, сборниците с доклади от научни конференции, техните научни списания, са открити платформи. Да, това се прави от години.“
Български портал за отворена наука
“В България съществува вече портал за отворена наука, друг е въпросът за нейната пригодност за ползваемост от широкия потребител. Част от научните изследвания, анализите, разработките на българските учени са написани на със стил и начин, по който не могат да бъдат достъпни до обикновения потребител.“
“Моето разбиране за отворена наука – освен, че тя трябва да бъде с достъп до външната среда, а всички ние представляваме външната среда на онази вътрешна среда на научната общност. Да могат преведени на един достатъчно добър и приемлив научен език да бъдат разбираеми за широка общност от хора.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg