Един от водещите съвременни български фотографи в наративната фотография Веселина Николаева представя своята нова изложба „LUCID ЕYES“. Тя е вдъхновена от човешката близост и доверието, което изграждаме (или не) с хората.
21 портрета в човешки ръст и 2 пейзажа очакват своите ценители до 10 юни в галерия "Синтезис", а откриването е на 13 май от 16.00 до 20.00 часа. Куратор: Робърт Филип-Броадли.
Лицата от снимките гледат с ясни, блестящи (lucid) очи, а ако се приближите до много от портретите ще видите в тях и фотографа… като вход към техния свят.
Веселина Николаева е фотограф и преподавател. Получава професионалното си образование в Холандия и работи там в продължение на години. Работите ѝ са показвани на редица международни изложби и фестивали.
Веселина Николаева:
„Наративната фотография е разказвателна фотография. Тя разказва една история в 10-20-30 снимки, които не са индивидуални моменти. Точно в тази изложба обаче няма силен разказвателна елемент. Наративната фотография намира най-добре своето приложение в книжно тяло, затова всичките ми дългогодишни проекти са представени под формата на фотокнига. Макар че съм живяла много години в Холандия, намирам средата в България по-подкрепяща.“
През 2004 г. Веселина Николаева издава първата си фотокнига BABA, за която получава голямата наградата на Международния фотографски фестивал в Лодз, Полша, последвани от Descubrimientos Award за най-добър млад фотограф в Мадрид, Испания и наградата на Canon – "Сребърна камера" през 2005 г. Следващите фотокниги Веселина са: School no 7 (2007), Simply a Line (2009), номинирана е за наградата за най-добра книга Dutch Doc в Холандия (2010), книжното издание I Am Goood I Am Great I Am Wonderful и фотокнигата Yesterday When I Was Little (2014), която e номинирана за наградата на Vienna Photo Book Festival.
Веселина Николаева снима нещата, които изчезват завинаги – изчезващи култури и колективната носталгия на обществата, чувството им за загуба и отчуждение и механизмите за справяне с глобализацията.
Веселина Николаева снима с широкоформатен апарат като за всяка снимка се използва отделна фотографска плака. Нейни снимки можете да видите ТУК.
„Всичко изчезва, всеки заснет момент не може да се повтори, но тази изложба е много различна от работата ми, с която съм позната. По принцип аз обръщам много внимание на исторически факти, на антропологически факти, досега много повече хора можеха де се разпознаят в работите ми. „LUCID ЕYES“ ме вади малко от зоната ми на комфорт, това е много лична изложба, тя не е обяснителна, тя е чувствена. Хората, които съм снимала, отварят своя вътрешен интимен свят, показват се по начин, който не е цензуриран, не е направен, така че да бъде красив, не е търсена фалшива естетика, по този начин аз също показвам моя свят и начина, по който ги усещам, приемам или съществувам с тях.
Това е една изложба която не може да бъде аргументирана с исторически или културни събития, тя по-скоро е изложба, която адресира сетивата и обръща внимание на човешките състояния. Нещо, което в последната година ангажира мислите ми доста често.
Светът на ЛГБТИ не е свят, който ми е интересен или който изучавам. Това е светът на моите приятели, той не е нещо ново за мен, а е част от моя свят. Когато снимам своето семейство или своята дъщеря, логично е да снимам и своите приятели, хората, които познавам, хора, на които се възхищавам, или хора, с които имам творчески колаборации. За мен те не са различни, това е една човешка изложба. Всички те застават пред апарата със своята чупливост и своята сила едновременно, а аз искрено се надявам те да бъдат видени по един отворен начин.
Портретите винаги са ме вълнували заради връзката с човека, когото снимам, това е много е вълнуващо – времето, което отделям, и интимното пространство, което се получава между нас.“ – споделя фотографът Веселина Николаева.
Чуйте повече в звуковия файл.
Изложбата „LUCID ЕYES се осъществява с подкрепата Фондация GLAS. Наскоро фондацията издаде книгата „Хора с глас“, представяща 37 публични личности, които подкрепят правата на ЛГБТИ у нас. Сред тях са бившият посланик на Ирландия в България Майкъл Форбс, Слав и Хубен, Слава Дойчева, Рут Колева, Мануела Попова, Коста Каракашян, Галя Петкова, Ясен Згуровски, Мила Роберт, Иво Димчев, Калоян и Борис, Лили и Дари, Иван Стоянов, Таня Илиева, Войн де Войн, Галена, Светла Баева, Рая Раева, Миряна Ташкова, Александър Петров, Антон и Валан, Михаела Филева, Катерина Кирова, Ралица Стоянова, Валентин Костадинов, Елена Биринджиева и други.
Симеон Василев – председател на Фондация GLAS:
„Фондация GLAS Активно използва изкуството като начин на социална промяна.
Припомням една много успешна наша инициатива – изложбата „Балканска гордост“, представена в Пловдив през 2019 г. по време на Европейска столица на културата.
Снимките в книгата „Хора с глас“ са дело на Веселина Николаева. Някои от личностите в книгата „Хора с глас“ присъстват и като лица в изложбата „LUCID ЕYES“. Книгата беше изчерпана само за 10 дни. Тя може свободно да бъде прочетена сайта на GLAS.
Изложбата „LUCID ЕYES“ е част от календара на Sofia Pride Art, който предшества Sofia Pride. Първото събитие беше изложбата на Севда Семер: "Две сили, които се създават" в галерия +359, която ще продължи до 22 май.
На 13 май откриваме „LUCID ЕYES“ на Веселина Николаева, а на 21 юни ще бъде открита и изложбата „Love will not tear us apart“ на илюстраторките Борислава Караджова и Михаела Караджова.
На 15 май ще бъде първият Pride в Бургас. На 12 юни ще се проведе 14-о издание на Sofia Pride, тази година то ще премине под мотото „Отново заедно“.
Лесбийките, гей мъжете, бисексуалните, трансджендър и интерсекс хората (ЛГБТИ) винаги са били част от обществото, но по целия свят са били подлагани на различни форми и степени на потисничество – от отхвърляне, през религиозно заклеймяване и псевдонаучно лечение и дори кастрация, до преследване от закона, което продължава в някои държави по света дори през 21-ви век.
Много от формите на дискриминация към ЛГБТИ съществуват и днес, често незабелязвани от онези, които не принадлежат към някоя от тези групи.
Основните цели на прайда е противодействие на силите и механизмите на това потисничеството на ЛГБТИ хората, не просто чрез равното им третиране, без оглед на сексуалната им ориентация или половата им идентичност, но и чрез приемането от страна на обществото, както и подобряване на живота на хората от тази общност.
Прайдът повишава видимостта на иначе прикритите и маргинализирани ЛГБТИ и пораждат обществен дебат за механизмите на потисничеството, изразяващи се в предразсъдъци и дискриминация.
С видимостта си прайдът разкрива ЛГБТИ общностите като легитимна част от обществото – избиратели и данъкоплатци, които имат право да поставят своите проблеми пред овластените и да искат тяхното разрешаване.
Чуйте повече в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg