Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Пантелеев и неговите три музи: цигулката, диригентската палка и музикалното перо

Снимка: личен архив

Музиката, в нейното безкрайно многообразие през вековете, отново звучи в националния ефир в изпълнение на българските майстори-музиканти. В своето издание на 14 май 2021 г., предаването „Български изпълнители“ на програма „Христо Ботев“ ви среща с един от представителите на голямата и обичана българска цигулкова фамилия Ешкенази – това е цигуларят, диригентът и композиторът Мартин Пантелеев.

Роден на 10 май 1976 г. в София, той от ранна детска възраст е запленен от звука на цигулката, която звучи целодневно в дома му в ръцете на неговия по-голям брат – известният днес виртуоз Веско Пантелеев - Ешкенази.



Неговият изпълнителски талант не остава незабелязан и на деветгодишна възраст той е поканен от проф. Влади Симеонов за концертмайстор на младежката филхармония „Пионер“, с която между 1985-86 г. концертира в Италия, Гърция, Бразилия и Русия. Именно тогава, по думите на самия Мартин Пантелеев, у него пламва искрата на любовта му към изкуството на дирижирането.

В Националната музикална академия Мартин Пантелеев учи цигулка при проф. Йосиф Радионов, а също така дирижиране и композиция: негови преподаватели са академик Васил Арнаудов, проф. Пламен Джуров и проф. Александър Текелиев. Завършва и майсторските класове на проф. Захар Брон в Хамбург и проф. Ифра Нийман в Майнц и Лондон.

От 1999 г. Пантелеев концертира с престижната „Филхармония на нациите“, основана от Ленард Бърнстейн и Юстус Франц като концертмайстор и втори диригент. С този състав гастролира с над 1000 концерта в Европа, Азия и Съединените щати, като, наред с установения традиционен репертоар на оркестъра, представя и своите симфонични опуси. През 2004 г. дебютира на пулта и на Софийската филхармония, след което е поканен за главен гост-диригент, а през сезон 2011-12 е и главен диригент на състава. Като диригент Мартин Пантелеев работи с над 30 световни оркестри, сред които са: Берлинските симфоници, Английския камерен оркестър, Камерния оркестър на Концертгебау, Нидерландски симфоничен оркестър, симфоничния оркестър на Шлезвиг–Холщайн, Nordwestdeutsche Philharmonie, симфоничния оркестър на град Лече (Италия) и др. Изявява се в прочутите концертни зали на Кралския Концертгебау в Амстердам, Берлинската филхармония, Голямата зала на Московската консерватория, участва на фестивалите „Rheingau Musik Festival“, „MDR Musiksommer“ и „Шлезвиг Холщайн“. След успешното му турне със Софийски фестивален оркестър в САЩ през 2008 г., той отново гостува там през 2011 г., като осъществява турне в 18 града с филхармонията на Кейптаун (Южна Африка), като с това става първият в историята диригент, гастролирал с африкански оркестър извън Африка.

Като композитор Мартин Пантелеев твори предимно в крупните музикални форми на симфоничния жанр, а негови произведения са изпълнявани в САЩ, Англия, Германия, Италия, Китай, Южна Африка, Северна Македония и България.

Освен разказът на Мартин Пантелеев за неговия житейски и творчески път, в предаването звучи и музика в негова интерпретация като солов изпълнител и диригент: творби от Бах, Хендел, Моцарт, Изаи, Динеку, Пипков, както и авторска музика.

Бъдете с нас на 14 май от 23 часа на вълните на националната програма „Христо Ботев“ – времето за ценителите на българското изпълнителско изкуство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59

Doctor Rock Fest – фестивалът, който лекува душата

За трета година фестивалът Doctor Rock Fest на Античния форум "Августа Траяна" в Стара Загора ще обедини на сцената рок групи, в които свирят лекари . За единствения по рода си музикален фестивал у нас, който стартира тази вечер от 19 ч. – разказват проф. Христо Хинков и д-р Станимир Трошев. Проф. Хинков, психиатър и бивш министър..

публикувано на 28.06.24 в 09:59
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

Летният сезон на Софийската филхармония

Днес Софийската филхармония закрива сезона си с премиера на виртуозния концерт за пиано, оркестър и мъжки хор от Феручо Бузони в изпълнение на носителя на наградата "Феручо Бузони"  Емануил Иванов  под палката на доайена на диригентското изкуство Емил Табаков в зала "България". Маестро Табаков допълва програмата на вечерта с "Мечти" – Прелюдия за..

публикувано на 27.06.24 в 17:56
Катя и Стиляна Алексиеви

За песента и семейството с любов: Катя и Стиляна Алексиеви

Младата водеща на "Музикална шарения" по програма "Хоризонт" на БНР Стиляна Алексиева завършва начално образование в 109 ОУ "Христо Смирненски", а средно в 144 СУ "Народни будители" в София със специалност народно пеене. Преподават ѝ Стоименка Недялкова и Евелина Христова, за които Стиляна твърди, че я изграждат като певица. А любовта и благодарността..

публикувано на 27.06.24 в 08:09