Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дмитрий Стровский: Трябва да вярваме в здравия разум

| обновено на 16.05.21 в 19:02
Дмитрий Стровский
Снимка: Личен архив

Във времето на палестинско-израелския конфликт, в който "Хамас" и израелската армия си разменят разрушителни ракетни залпове и въздушни удари, а на територията на Израел се водят сблъсъци между арабското и еврейското население, причините, довели до най-голямата ескалация на военни действия в Израел от 2014-а година насам, коментира в „Мрежата“ медийният експерт и политически коментатор проф. Дмитрий Стровский, преподавател по журналистика в Ариелския университет. Разговор за грешките, за надеждата и за силата на здравия разум.

Израел се защитава

"Мисля, че ако днес Израел не предприеме активни действия срещу "Хамас", то утре вече може да бъде късно. Откъм Газа, в посока на Израел, в последните няколко дни, са изстреляни повече от 2000 ракети. Израел отговаря и той е  принуден да отговаря в тази ситуация. Израел унищожава терористите, използвайки много конкретно прицелване."

Но какво прави "Хамас"?

"Хамас" поставя ракетни установки върху покривите на детски градини, училища, обществени сгради. И нещо повече – преди всяка операция Израел предупреждава населението за военните си действия и призовава хората да напуснат тези места.

Аз съм хуманен човек и разбирам, че войната е най-лошият вариант за решаване на проблемите, но когато европейските политици обвиняват Израел в нехуманност, аз ги питам: „Какво предлагате да се направи в тази ситуация?“. Мисля, че Израел е в правото си да се защити, като повтарям още един път, че Израел не напада пръв.

Бъдещето зависи напълно от намеренията на "Хамас". Именно "Хамас", според мен, нарушава многократно дадените обещания. Според мен оптимизмът може да дойде тогава, когато световната общественост осъзнае, че поддържането на терористи не може да доведе до нищо добро. Това, което днес ме радва, е, че правителствата на редица страни – като Австрия и Словения  например – окачват израелския флаг в подкрепа на Израел. Струва ми се, че лека-полека светът започва да осъзнава кой е прав и кой не е достатъчно прав в тази ситуация. Искам да вярвам, че здравият разум ще надделее."

Превод в ефир: Албена Стаменова

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44