Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дмитрий Стровский: Трябва да вярваме в здравия разум

| обновено на 16.05.21 в 19:02
Дмитрий Стровский
Снимка: Личен архив

Във времето на палестинско-израелския конфликт, в който "Хамас" и израелската армия си разменят разрушителни ракетни залпове и въздушни удари, а на територията на Израел се водят сблъсъци между арабското и еврейското население, причините, довели до най-голямата ескалация на военни действия в Израел от 2014-а година насам, коментира в „Мрежата“ медийният експерт и политически коментатор проф. Дмитрий Стровский, преподавател по журналистика в Ариелския университет. Разговор за грешките, за надеждата и за силата на здравия разум.

Израел се защитава

"Мисля, че ако днес Израел не предприеме активни действия срещу "Хамас", то утре вече може да бъде късно. Откъм Газа, в посока на Израел, в последните няколко дни, са изстреляни повече от 2000 ракети. Израел отговаря и той е  принуден да отговаря в тази ситуация. Израел унищожава терористите, използвайки много конкретно прицелване."

Но какво прави "Хамас"?

"Хамас" поставя ракетни установки върху покривите на детски градини, училища, обществени сгради. И нещо повече – преди всяка операция Израел предупреждава населението за военните си действия и призовава хората да напуснат тези места.

Аз съм хуманен човек и разбирам, че войната е най-лошият вариант за решаване на проблемите, но когато европейските политици обвиняват Израел в нехуманност, аз ги питам: „Какво предлагате да се направи в тази ситуация?“. Мисля, че Израел е в правото си да се защити, като повтарям още един път, че Израел не напада пръв.

Бъдещето зависи напълно от намеренията на "Хамас". Именно "Хамас", според мен, нарушава многократно дадените обещания. Според мен оптимизмът може да дойде тогава, когато световната общественост осъзнае, че поддържането на терористи не може да доведе до нищо добро. Това, което днес ме радва, е, че правителствата на редица страни – като Австрия и Словения  например – окачват израелския флаг в подкрепа на Израел. Струва ми се, че лека-полека светът започва да осъзнава кой е прав и кой не е достатъчно прав в тази ситуация. Искам да вярвам, че здравият разум ще надделее."

Превод в ефир: Албена Стаменова

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26