В края на XVIII век големи части от северноамериканските земи все още са колонии на Британската империя. По това време тя воюва с Франция в така наречената "Индианска война", прераснала в на практика седемгодишен световен конфликт за надмощие. Именно тази война слага началото на идеята за независимост на териториите, които днес познаваме под името Нова Англия.
Британската империя снабдявала презокеанските си територии със стоки от първа необходимост, а в замяна на това изисквала немалко от тринайсетте колонии, подсигуряваща си по този начин тяхната зависимост. Сред първите личности, оспорили тази зависимост, е Бенджамин Франклин.
Освен изобретател, писател, дипломат, учен, основател на Американското философско общество, Франклин бил и запален градинар. В кратките си презокеански писма, докато е в Лондон, той съветва сина си Уилям да напусне поста си на кралски наместник на Ню Джърси и да стане фермер. Защото сред основните идеи на Франклин за американска независимост била идеята за семена и насаждения, така че колониите да могат да се изхранват сами. Не е случайно, че Франклин е сред бащите основатели на новата тогава нация, а всичко тези бащи са споделяли възгледа му, че земеделието и малките ферми са пътят към независимост. Франклин издирвал семена от ядливи растения с малката цел да даде храна, и с по-голямата – да вдъхне увереност у хората в собствените им сили и възможности, както и увереност в земята, която предстояло да опитомят.
Подобна е историята, която разказваме днес. Разказвачите са Калин Христов от „Зеленият отбор на България“, двигател на „Независимата банка за семена“ и Антон Данчев, градинар, един от хората, запазващи традиционни „прави“ сортове семена в своите градини. Двамата споделят радостта и удовлетворението от засяването и отглеждането на собствени зеленчуци в полза на една по-голяма кауза – запазването на сортовото разнообразие.
Фестивалът на семената, който се организира всяка пролет за размяна на разсади, семена и фиданки, е част от тази голяма кауза, а банката за семена – това са хората, чиито градини са пръснати из цяла България.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл:
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg