„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 17-23 май. Това са някои от акцентите в предаването от 23 май:
На 18 май в столичната галерия Port A беше открита ретроспективната изложба на Ния Пушкарова „Аз нормалната!“. Изложбата може да бъде разгледана до първи юни и събира документация от различни проекти на художничката.
Ана Топалджикова – професор по история на театъра в НАТФИЗ, представи новия си роман „Колелото на живота“, вдъхновен от възрожденския художник и противоречива ренесансова личност Захарий Зограф.
На 18 май започна 17-ото издание на фестивала на изкуствата „Борис Христов“. Събитията в дома-музей на великия оперен артист на улица „Цар Самуил” № 43 в София продължават до 21 юни.
Общинският театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък вече има своя собствена сграда. Новата театрална зала е предоставена от Община Казанлък и е бивше кино.
Тази година лауреат на Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е поетът, публицист и преводач Бойко Ламбовски.
Романът "Аbsolvo te" на Георги Бърдаров, публикуван през 2020 г., спечели Европейската награда за литература. Освен писател, Георги Бърдаров е и заместник-декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Преподава в областта на демографията и етно-религиозните конфликти. Както и в дебютния си роман “Аз още броя дните”, "Аbsolvo te" разказва своята история на фона на военен конфликт – арабско-израелският.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 23 май.
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..
Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..
Литературният изследовател и издател Пламен Тотев посрещаме в студиото на "Артефир". Поводът е 20-годишнината на създаденото от него издателство – време, изпълнено с любов към книгите – и не само. Тотев си спомня за първата книга, която издава още в 7 клас с циклостил и восъчна хартия. Става дума за преведена от него повест на Артър Конан..
100 години от рождението на световноизвестния маринист Георги Баев се навършиха на 9 ноември. В родния град на художника Бургас поводът се отбелязва с две изложби – в Бургаската художествена галерия и в Галерия-музей "Георги Баев" . За честването на знаковия за българското изкуство художник в "Артефир" говори Георги Динев, директорът на БХГ..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg