Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събота сутрин в село Търнава

4
Центърът в Търнава
Снимка: Валери Леков

Името на селото е славянско, произлязло от наименованието на храста трън. Разположено е по дължина на левия бряг на р. Скът на 6 км от общинския си център Бяла Слатина. Районът около Търнава е богат на праисторически, тракийски и антични селища. В поречието на рекичката Грезница, която е ляв приток на р. Скът, се намират останките на селища от медно-каменната, бронзовата и желязната епохи.

Днешното село Търнава е основано с това си име още през Средновековието. Заварено е в края на XIV в. с днешното си име.


Учебното дело в Търнава е започнало в 1837 г. с пръв учител поп Иван, който е обучавал момчетата у дома си. След това обучението на учениците продължило в землянка, а по-късно в наети частни къщи. През 1872 година хората от селото си изградили първата училищна сграда. През 1885 г. започнали да строят църква, а от 1898 стартирала и читалищната им дейност. По-късно ученолюбивите търнавчани построяват цели три училищни сгради – първо две начални, а след това и прогимназиална.

Днес Търнава е най-голямото село в общината. Впечатляват чистите улици, боядисаните бордюри на тротоарите, подържаните паркове, красивите сгради на читалището и църквата в центъра. Още за селото и хората му ще разберете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53