Наскоро в Дупница беше представена книгата „Хроника на дупнишките евреи“. „Да разказваме с добро“ е подзаглавието на книгата… С добро чувство и с желание никога да не се повтарят масовите гонения и изтребления на който и да е народ за книгата разговаряхме с нейния автор Явор Тодоров.
Огромен изследователски труд е положил г-н Тодоров, преглеждайки над 6000 страници архив за живота на еврейската общност в Дупница. Само малка част от намереното в тях влиза в книгата. От нейните страници научаваме и за обикновени хора – българи, застъпили се лично за подлаганите на гонения евреи по време на действието на Закона за защита на нацията. „През март 1943 година, разказва Явор Тодоров, митрополит Стефан, връщайки се от Рилския манастир, вижда града пуст. И пита архиерейския наместник защо няма никой по улиците. „Защото евреите са арестувани. Българите са солидарни с евреите, затова и те не излизат“ бил отговорът.“ – тази и още други истории можете да чуете в звуковия файл.
„Това е книга – документ за живота и дейността на еврейската общност в Дупница, но е и документ за живота на самата Дупница, в която къде мирно, къде шумно, къде неспокойно съжителстват етническите общности. Това са общности, свързани с близки исторически съдби без съмнение.“ – това каза за книгата нейната редакторка Михайлина Павлова. Когато четем книгата, нямаме усещането, че еврейската общност в Дупница живее свой затворен живот“.
Какво още разказа тя – чуйте в звуковия файл.
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg