Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Готев: Ако не се борим за нашата професия, демокрацията ще загине

Медийна свобода на Балканите – конференция на Euractiv България

| обновено на 04.06.21 в 19:12

Медийната свобода в цяла Европа трябва да бъде подкрепена, но положението на Балканите е особено тежко – независимите медиите са в риск и сами няма да оцелеят – това са част от заключенията, които направиха вчера участниците в конференцията, организирана от Euractiv България. Георги Готев, създател и издател на Euractiv България и модератор на конференцията, и Елена Йончева, евродепутат и участник в конференцията, коментират в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ кои са значимите проблеми пред журналистите и медиите в България и на Балканите.

Георги ГотевАко не се борим за нашата професия, демокрацията ще загине. Но вече има оптимизъм и той се свързва с края на един авторитарен режим в България, на фона на една неочаквана международна подкрепа, която завчера дойде от САЩ – това, което малцина се осмеляваха да изговорят в България, се превърна в законодателен акт в Съединените щати

В България се преструват, че това няма никакво значение, че никой не чете разследванията на „Капитал“, Биволъ“, „Bird.bg“, Валя Ахчиева, а на Запад представлява огромен интерес. 

Излизането от стереотипите у нас ще е дълго и мъчително. Гледам всеки ден българските национални телевизии и не виждам никакви признаци, че идва свободата. Въртят се едни и същи муцуни, които повтарят опорни точки – че нищо не се е променило, че досега България се е развивала успешно и че всяка промяна носи рискове. Това означава, че „дълбоката държава“ в България се контролира много изкъсо от мафията и от ГЕРБ. 

Но аз съм оптимист, защото медийната среда много зависи от състоянието на правовата държава, а в България вече има поле за завръщането на парламентаризма и да се възстановят институциите, защото те – институциите – съществуваха, но не си вършеха работата и всички чакаха един човек да решава и казва всичко. Но ледът се пука и нещата ще се променят, защото хората проговориха и всичко ще се изясни напълно.“

Елена ЙончеваКомисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент ще изпрати своя мисия в България, защото според колегите проблемите с корупцията в България са приоритет. 

Елена Йончева

Една от темите на мониторинговата група са и медиите, защото журналистите и журналистиката в България ги убиват бавно и това се прави много систематично. В България има крах на медийната свобода. Механизмът, който притисна българските журналисти да не говорят, е елементарен – заплахи, SLAPP (стратегическо дело срещу публично участие), при което водещата идея е не да бъдат спечелени делата, а да бъдат отказани медии, активисти, неправителствени организации и т.н. от активна гражданска позиция под страх от присъди или непосилни финансови санкции. И разбира се, когато знаеш, че ако надигнеш глас, срещу теб ще се стовари цялата държавна машина, разбира се, че ще има страх и самоцензура. 

Вчера имах среща с евродепутата Вера Йоурова и предложих европейско законодателство, което да обяви SLAPP делата, през които се преследват журналисти за работата им, тези дела да се обявят за недопустими. Както и много важно – европейски средства за медии да не се раздават през национални правителства, за да отрежем възможността която и партия да дойде на власт – тя да не използва този инструмент, за да държат медиите в подчинение. 

Битката, която водим, няма да свърши след няколко дни, но ми се струва, че нашето общество все още има съпротивителни сили и прекрасни журналисти, които са готови да отстояват своите права.“

Чуйте интервютата от звуковите файлове.


Снимки – Euractiv България, БНР (архив) и БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..

обновено на 09.01.25 в 13:26

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00