„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 13 юни.
В предаването „От песен в песен“ в неделя диригентът на Оркестъра за народна музика на БНР Димитър Христов представи най-новата продукция на радиото – диска „Коста Колев“. Той е посветен на стогодишнината от рождението на композитора. Роден през 1921 г. в с. Кортен, Сливенско, Коста Колев е един от най-добрите акордеонисти на българска народна музика. Автор е на песни за народен хор и оркестър, пиеси за соло инструмент, пеене с оркестър или ансамбъл, музика към танцови постановки, сюити от народни мелодии и др. От 1954 г. е диригент на Ансамбъла за народни песни на БНР, а на този пост остава близо 30 години.
Националната галерия – "Квадрат 500" представи на осми юни изложбата „В-образ-явени музикални истории“ на художника Ясен Панов. Експозицията съдържа 250 илюстрации към книгата на Илия Граматиков „Инструменталните концерти на Георги Арнаудов. Сюрреалистични препрочити на музикалната история“. Въпреки принадлежността им към научно-художествено издание тези илюстрации могат да бъдат възприемани отделно. Куратор на изложбата е авторът на книгата, Илия Граматиков.
На осми юни в залата на читалище Съгласие 1869 в Плевен Общинският хор "Гена Димитрова" отбеляза своята 25-а годишнина. Той е наследник на оперния хор от закритата Плевенска опера „Христо Бръмбаров“. След споразумение на Министерството на културата и Община Плевен през 1994 г. Плевенска опера е преобразувана в Плевенска филхармония с открита оперна сцена, а Община Плевен създава Общински хор след конкурс, проведен на 14 януари 1995 г.
Между 10 и 12 юни под мотото "Джазът живее" се проведе Джаз Форум Стара Загора 2021. Миналогодишното издание на фестивала беше отменено, но този юни позволи провеждането на концертите на открито - на сцената в античната Августа Траяна. В трите вечери на форума участваха предимно български музиканти и формации. Венци Благоев, основен двигател на събитието за нуждата форумът да се проведе и джазмените, на които той е посветен тази година.
Излезе книгата с коментарни текстове на журналиста Георги Коритаров „Свободна зона. Часът е 9 без 5“. В нея са публикувани всички материали от януари до април, когато Георги Коритаров внезапно ни напусна. Ежедневните очерци, които той правеше, са транскрибирани събрани от съпругата му Лина Коритарова. Текстовете в книгата се раждат директно в ефир -те са устен коментар на най-важните теми за деня. В предаването Артефир в четвъртък Митко Новков представя „Свободна зона. Часът е 9 без 5“.
Скулпторът Павел Койчев отбеляза 82-рия си рожден ден с нова творба – артинсталацията „Къпането“ в реката край село Осиковица, където до скоро можеше да бъде видяна неговата "Водна паша". Близо 25 скулптурни фигури – цитати от световното изкуство – от Вилендорфската Венера и Аполон и предпочитаните от Павел Койчев представители на животинския свят – бивол, овца, крава и други нагазват в огледалната вода за да се превърнат в иронична метафора на ниското и високото, изкуството и природата.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg