За дълга и любовта, за честта и предаността към всевечния закон на човеколюбието, надхвърлящ раса, пол и произход, се говори рядко. Но в нашата история има достатъчно примери за това. Между тях е и честта да застанеш в защита на съседа евреин – низвергнат по силата на антихуманния Закон за защита на нацията.
Много пъти в „Познати и непознати“ се получават откровени разговори за спасяването на българските евреи и за дадените (пожертваните от Беломорска Тракия и Вардарска Македония). Но още много неизвестни и малко познати факти от целия този процес има. Затова е похвален всеки опит той да бъде доразкриван и изучаван с целия му героизъм и чест да се устои това, в което вярваме и което ни изгражда като човешки същества, за които животът е безусловна ценност.
Такъв опит е и новата книга на проф. д-р Вили Лилков "Доблест и наказание". Самият той признава, че има още много ненаписано и неразказано. За съдбите на някои от хората, участвали в спасяването на българските евреи и платили с живота си за това, за новите факти и за поуките и наследството, което оставяме – за всичко това – разговар с автора на "Доблест и наказание" проф. д-р Вили Лилков и автора на предговора ѝ д-р Максим Бенвенисти – председател на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом".
По случай 75-годишнина от спасяването на българските евреи ОЕБ "Шалом" издаде книгата „Незабравените лица на спасението“. Но в книгата на проф. Лилков са разкрити факти, които са останали непознати за екипа, създал сборника.
„Не си представях, че толкова много евреи веднага след 1944 г. са отишли и участвали в защитата на привлечените от Народния съд. Но си представям обстановката, когато тълпата вика „Смърт!" и "Убиици!", той – евреинът, отива да свидетелства в защита“ – казва д-р Бенвенисти.
„Не съм се замислял по въпроса какво ще оставя на следващите поколения. В нея са събрани над 850 документа. Работех много с архивите на Държавна сигурност, на Народния съд, Държавния архив, в който са събрани документи от живота на еврейската общност по време на Холокоста. В книгата става дума и за ротарианците, и за митрополитите на БПЦ. Книгата е написана на основата на много документи, които са най-силното оръжие за налагане на истината. В този смисъл виждам нейната ценност.“ – казва д-р Лилков.
Чуйте повече в звуковите файлове.
Снимки – изд. Сиела
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg