Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори пътуващ семинар по криминология

Втори пътуващ семинар по криминология
Снимка: НБУ

Департамент "Национална и международна сигурност" на Нов български университет и Лабораторията за специализирани изследвания на рисковете и сигурността организираха Втория пътуващ семинар по криминология.

Първият семинар през 2019 година се проведе в Италия, а тазгодишното обучение се реализира на остров Персин край град Белене.

В рамките на семинара студентите получават възможност да разгледат останките от бившия концентрационен лагер "Белене", да бъдат провокирани да проучат и анализират историческите процеси, да съберат материал от теренни изследвания за анализ на личността на престъпника.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Йорданова:

“Този семинар беше необходим, защото последната една година както заради пандемията, така и заради естеството на обучението, имаха нужда от чисто практически занимания, обучение в реална работна среда и ние се постарахме с д-р Сидова да им предоставим тази възможност.

Освен това голяма част от обучението им в теоретичната част и в аудиторните курсове всъщност е съобразена с тематиката на пътуващия семинар. Те имаха нужда да излязат извън аудиторията, за да съберат теренен материал за техните първоначални научно-изследователски разработки, които очакваме от тях. Постарахме се да съчетаем полезното с приятното и да надградят това, което вече са постигнали като подготовка в рамките на аудиторните си курсове.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р и гл. ас. Дафинка Сидова, департамент „Национална сигурност“ на НБУ.

“Силно се надявам, че студентите в някаква степен са успели да вържат теорията с практиката. Защото това е изключително важно за тях. Силно се надявам също да са били критични, но аргументирано критични.

Идеята не е просто само да бъдат критични, но и да дадат предложения за усъвършенстване, за подобрение на тази система.

Останахме изключително впечатлени от организацията в затвора. Бяха изключителни домакини и им благодарим за времето, което отделиха, защото всъщност те трябваше в почивния си ден, събота, да бъдат ангажирани цял след обяд с група от 40 човека. Млади студенти, жадни за повече информация относно това – какво се случва с лишените от свобода, по какъв начин се организира цялата тази мащабна работа в затвора. И по какъв начин те след като излязат с дипломата си по криминология, биха могли да се реализират.

Чуйте Гергана Йорданова и Дафинка Сидова в зувковия файл.

Повече за второто издание на  семинара по криминология, който се проведе в Белене, какво научиха студентите от него и как ще го приложат в обучението си, чуйте в интервюто на Ангелина Грозева със състудентите от специалностите "Гражданска и корпоративна сигурност" и "Криминология и политика за превенция към сигурността" – Александра Къкринска, Ангел Йорданов, Мая Павлова и Десислава Льолева.

Снимки – НБУ, Анелия Торошанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30