Лесно е да се прави култура в София, в големите градове! Там има културни центрове, там има пари. Когато вървим покрай театрите по "Раковска", покрай Операта, Оперетата и художествените галерии, дали се замисляме как изглежда културата извън лъча на прожектора?
Можем само да предполагаме какво е да търсиш и да създаваш култура в малък град. Звучи романтично, но със сигурност не е лесно. Това най-добре знаят хората с възрожденски дух в Кубрат, които за четиринадесети път проведоха Националния конкурс за хумор и сатира – от общината, от читалище "Св. св. Кирил и Методий, от клуб "Жарава". Без излишна скромност трябва да добавим и програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, която е съорганизатор на конкурса.
Тази година своите творби изпратиха радващо голям брой рисуващи и пишещи хумор – 110 жени и мъже, които вярват, че светът е оцелял, защото има кой да го разсмива. Намаляла е обаче средната възраст на участниците, сред тях има няколко нови млади хумористи.
И тази година особено радващо е, че няма лековати, пошли текстове, както е модерно да се пише сега хумор в някои шоупрограми. Хуморът на участниците в конкурса в Кубрат е литература. Това не е случайно, защото нашите приятели от клуб "Жарава" са си поставили същата задача както екипът на редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев" – да съхраним хумора като литература, да съхраним различните жанрове в него, да доказваме, че той е смислена литература, която трябва да се взима насериозно. Стойностните текстове, това, че "авторите", които разчитат на вицове от интернет и на пошли смешки, не са припарили тук, доказва и още нещо много важно – конкурсът за хумор и сатира в Кубрат си е извоювал авторитет и тежест в литературното пространство на България.
Ето и наградените тази година:
Раздел "Карикатура"
1. Ивайло Цветков, София
2. Валентин Георгиев, Русе
3. Стоян Дечев, София
Поощрение – Цочо Пеев, София
Награда на секция Карикатура към СБХ - Георги Чалъков, София
Раздел "Разкази и стихотворения"
1. Петър Нешев, София
2. Иван Трифонов, Казанлък
3. Александър Щинков, Кърджали
Поощрение – Горица Маджарска, Враца
Раздел "Кратки форми"
1. Димитър Атанасов, Кубрат, епиграми
2. Динко Павлов, Бургас, афоризми
3. Христина Острикова, София, афоризми
Поощрение – Иван Беловски, епиграми
Награда на "Хумор и сатира" – Васил Сотиров, София
Награда на Конфедерацията на свободните писатели – Росица Тодорова, Дългопол
Снимки – Радослав СтойковНа 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Луис Карол несъмнено е брилянтен публицист, останал в историята, но неразбран от съвременниците си – заекващ и самотен, той е осъден от обществото на социална изолация. Първоначално книгите "Алиса в Страната на чудесата" и "Алиса в Огледалния свят" не са приети добре и са определяни като налудничави, а авторът им е наричан "Краля на..
Тя е радиожурналист, автор на десетки предавания и носител на престижни награди. Магистър е по чешки и български език и е сертифициран лектор по речеви технологии от школата на Наталия Козелкова. Преди 5 години създава подкаста "Това е моят глас", като е инициатор и на ораторския клуб "Успешен глас" за подобряване техниката на говора и..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg