Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Калоянов – артистът, който не спира да мечтае

Снимка: @SymphonyOchestraBNR

Кларинетът отдавна е заел неизменно място в състава на класическия симфоничен оркестър, но многоликият му тембър – дълбок и загадъчен в ниския регистър, нежен и прочуствен в средния и ярко колористичен във високия – все още вълнува въображението на изпълнители и композитори и го инспирира към нови и нови търсения на непознати темброви хоризонти.

В изданието си на 25 юни 2021 г., петък – от 23 часа, предаването „Български изпълнители” и поредицата „Гласове и лица от СО на БНР” представя младия и вдъхновен първи кларинетист на националния радиосимфоничен оркестър Кристиян Калоянов, който с удоволствие споделя със слушателите някои от най-ярките мигове в творческия си път до момента.

Кристиян Калоянов е роден през 1988 г. Музикалният инструмент, с който започва пътя му в голямото изкуство е пианото, а негов първи учител е проф. Александър Василенко, който впоследствие насочва младия музикант към кларинета, станал любим на Кристиян Калоянов. Той Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, а негови преподаватели по кларинет и камерна музика са Данчо Радевски, проф. Димитър Димитров, проф. Петко Радев и проф. Венцеслав Николов. Кристиян Калоянов развива изключително активна концертна дейност като солов и камерен изпълнител със записи за БНР и награди от конкурси. Той участва на фестивалите „Салон на изкуствата” – НДК, МФ „Мартенски музикални дни” – Русе, „K&K Festival” – Австрия, „Festival di Quartetto” – Флоренция, Италия и др.

През 2012 г. Кристиян Калоянов става част от камерен ансамбъл „Силуети”, в който влизат още цигуларката Калина Митева, виолончелистката Габриела Цветкова и пианистката Лилия Жекова. Тук се проявява и талантът на Кристиян като музикален аранжор – той създава множество преработки на образци от различни автори и епохи за нуждите на състава. Работата му в камерния ансамбъл „Силуети” събужда и интересът му към музикалната наука и през 2019 г. Кристиян защитава своята дисертация за научната степен „доктор” – камерна музика и кларинет по тема „Интерпретационни и ансамблови проблеми в квартетите на Паул Хиндемит и Оливие Месиен за кларинет, цигулка, виолончело и пиано в контекста на европейската камерна музика на XX век”.

От 2017 г. Кристиян Калоянов е първи кларинетист в СО на БНР заедно със своя преподавател Данчо Радевски и това, по неговите думи, е една от големите му сбъднати мечти.

„Аз съм благословен да сбъдвам мечтите си” – споделя Кристиян Калоянов и допълва, че най-голямата му мечта в професионален аспект е винаги да може да свири много и различна музика и да концертира колкото може повече. И той въплъщава тези свои стремежи във виртуозни изпълнения на солова и камерна музика за неговия любим инструмент кларинета, част от които звучат и в предаването в последния час на петъчната вечер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30