Радко Мурзов е емблематична фигура в артистичния живот на Варна. Повече от 45 години той води детска школа по изобразително изкуство с международна известност. Школата по изобразително изкуство е създадена през 1971 година в гр. Варна. Oт началото ѝ досега ръководител е известният български художник Радко Мурзов. През последните 40 години са се обучавали около 2800 деца. Четиридесет професионални художници са започнали първите си крачки в тази школа по живопис. За приноса му като художник и педагог през 2016 г. Радко Мурзов е обявен за почетен гражданин на Варна.
Ретроспективна изложба на Радко Мурзов се открива от 1 юли в галерията на СБХ – „Шипка“ 6, етаж 2. Експозицията може да бъде видяна до 30 юли 2021 г.
„Изкуството на Радко Мурзов е сложно и богато като спектър. Живописните му творби са в различни жанрове на кавалетното изкуство – портрет, фигурална композиция с историко-героична и трудова тематика, със сцени от ежедневието, с асоциативни композиции с поетично-метафоричен характер, натюрморти, пейзажи и пр. Те са изпълнени с различни техники на живописта – с маслени бои, акрил, с използване на пластични грундове и класически похвати на живописното изграждане, велатури, напластявания и пр. Голям дял в творчеството му имат рисунките с въглен, молив, цветни пастели, акварел и графиките в комбинирани техники на печат – офсет и дигитални медии.
Творбите на Радко Мурзов в своята многопластовост ни откриват човешки осмислени измерения на реалността. Те са ония приказни островчета на разум и притворена в багри красота, на които заставаме, за да можем да се ориентираме в проблемите и в динамиката на житейското си битие", казва за художника Пламена Димитрова-Рачева, изкуствовед.
Откриване – 1 юли, четвъртък, 18.30 ч. – СБХ „Шипка“ 6, етаж 2
Снимки – СБХ
Радко Мурзов е роден в Карнобат. Завършва руска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Следвайки творческия си импулс, завършва с отличие и живопис в Национална художествена академия в София. Работи в областта на кавалетната живопис, рисунката, графиката и декоративно-монументалните изкуства. От 1976 г. е член на Съюза на българските художници. Има над 30 самостоятелни изложби в България, Германия и Гърция, както и участия в колективни изложби в Германия, Франция, Алжир, Македония, Япония, Русия.
През 2019 г. в ГХГ – Варна Радко Мурзов отбелязва 80-годишнината си с изложбата „Пътят“. Той е автор на поетично-художествения сборник „Пулсации“ с редактор Недялко Йорданов. Носител е на награда „Варна” в областта на културата.
Негови работи притежават националната галерия и галерии в страната, както и колекционери от много страни по света. Живее и работи във Варна.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg