Радко Мурзов е емблематична фигура в артистичния живот на Варна. Повече от 45 години той води детска школа по изобразително изкуство с международна известност. Школата по изобразително изкуство е създадена през 1971 година в гр. Варна. Oт началото ѝ досега ръководител е известният български художник Радко Мурзов. През последните 40 години са се обучавали около 2800 деца. Четиридесет професионални художници са започнали първите си крачки в тази школа по живопис. За приноса му като художник и педагог през 2016 г. Радко Мурзов е обявен за почетен гражданин на Варна.
Ретроспективна изложба на Радко Мурзов се открива от 1 юли в галерията на СБХ – „Шипка“ 6, етаж 2. Експозицията може да бъде видяна до 30 юли 2021 г.
„Изкуството на Радко Мурзов е сложно и богато като спектър. Живописните му творби са в различни жанрове на кавалетното изкуство – портрет, фигурална композиция с историко-героична и трудова тематика, със сцени от ежедневието, с асоциативни композиции с поетично-метафоричен характер, натюрморти, пейзажи и пр. Те са изпълнени с различни техники на живописта – с маслени бои, акрил, с използване на пластични грундове и класически похвати на живописното изграждане, велатури, напластявания и пр. Голям дял в творчеството му имат рисунките с въглен, молив, цветни пастели, акварел и графиките в комбинирани техники на печат – офсет и дигитални медии.
Творбите на Радко Мурзов в своята многопластовост ни откриват човешки осмислени измерения на реалността. Те са ония приказни островчета на разум и притворена в багри красота, на които заставаме, за да можем да се ориентираме в проблемите и в динамиката на житейското си битие", казва за художника Пламена Димитрова-Рачева, изкуствовед.
Откриване – 1 юли, четвъртък, 18.30 ч. – СБХ „Шипка“ 6, етаж 2
Снимки – СБХ
Радко Мурзов е роден в Карнобат. Завършва руска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Следвайки творческия си импулс, завършва с отличие и живопис в Национална художествена академия в София. Работи в областта на кавалетната живопис, рисунката, графиката и декоративно-монументалните изкуства. От 1976 г. е член на Съюза на българските художници. Има над 30 самостоятелни изложби в България, Германия и Гърция, както и участия в колективни изложби в Германия, Франция, Алжир, Македония, Япония, Русия.
През 2019 г. в ГХГ – Варна Радко Мурзов отбелязва 80-годишнината си с изложбата „Пътят“. Той е автор на поетично-художествения сборник „Пулсации“ с редактор Недялко Йорданов. Носител е на награда „Варна” в областта на културата.
Негови работи притежават националната галерия и галерии в страната, както и колекционери от много страни по света. Живее и работи във Варна.
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg