„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 21 – 27 юни. Това са някои от акцентите в предаването от 27 юни:
В поредицата "Майстори на фотографията" българската публика е виждала фотоизложби на легенди като Вивиан Майер, Арнолд Нюман, Джоел Майеровиц, Улай, Брайън Адамс, Бен Ритър. 13-ото издание на платформата представя първото българско име – Елина Кешишева. Елина, която от 25 години живее и работи в Париж, снима за най-големите френски списания и прави пробив в модната индустрия, заснемайки настоящата кампания на модна къща DIOR. Фотографиите в изложбата й "Лета” (Léthé) са заснети върху широкоформатна филмова лента на естествена светлина, за да се уловят най-точно цветовете. Кадрите са направени по време на пандемията, близо до Мемийон във Франция, край близката река. “Лета” може да бъде видяна до 1 август в "Квадрат 500".
До 15 юли галерия "Астри" представя изложбата на Стилияна Узунова “Градът”. През 2019 българската художничка спечели конкурса на СБХ и замина за Париж в Сите дез Ар, международна резиденция за артисти в сърцето на града. Точно градът, точно Париж, е темата на изложбата, но погледът е особен, интерпретацията е екзистенциалистка.
На 22 юни в Националната библиотека поетесата Аксиния Михайлова представи новата си стихосбирка „Изкуството да се сбогуваш“.
На 18 юни в Художествената галерия в Балчик бе открита изложба с произведения от всички 20 издания на пленера „Художници. Балчик. Любов - Среща на европейски морета“, провеждан ежегодно в Балчик. Изложбата под надслов „Видими следи“ може да бъде разгледана до 18 юли.
Между 3 и 21 юли ще се проведе 15-ото издание на платформата „Световен театър в София“. Събитието се организира от фондация VIA FEST съвместно със столична община.
Новият игрален филм на режисьорското дуо Мина Милева и Весела Казакова, „Жените наистина плачат“ започва пътя си със световна премиера в конкурсната програма „Особен поглед“ на фестивала в Кан. Във филма освен трите сестри Казакови играят Йосиф Сърчаджиев и Мария Бакалова, а историята се върти около житейските дилеми на няколко поколения жени. В момента текат последните дни от постпродукцията на филма във Франция.
На 27 юни започна 22-рото издание на летния фестивал на Театрална работилница „Сфумато“ „Малък сезон 2021“. Предстоят 9 фестивални дни, в които пространствата пред и около сградата на театъра ще се превърнат в сцена за пърформънси, концерти и четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени специално за локациите си от десетки млади творци с подкрепата на театралната работилница
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в звуковия файл.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg