Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи концерти в Линц след локдауна

Брукнерхаус Линц
Снимка: brucknerhaus.at

След осеммесечна забрана на всички концерти и представления, на 19 май в Австрия започна концертният живот, с много ограничения и задължителни маски при летни температури навън. В момента този, който е тестван, излекуван или имунизиран, има правото да посещава концерти и представления при 75% заетост на залите. Уви, при тези условия, предлагането на култура в страната е по-голямо от търсенето. Безброй отложени дати в културния живот от поредния локдаун бяха преместени за края на май и юни. В началото на юли концертният сезон би трябвало да приключи, без обаче наистина да е имало концертен сезон: една истинска драма за творците и организаторите на културен живот в Австрия.

Константин Лифшиц (снимка: Sona Andreasyan/konstantinlifschitz.de)
В звуковия файл чуйте повече за концерта на Константин Лифшиц

Ансамбълът за барокова музика „Ars Antiqua Austria“ (снимка: Brendon Heinst/ars-antiqua-austria.com)
С концертното заглавие „Звук на културите. Антонио Мария Бонончини“ ансамбълът за барокова музика „Ars Antiqua Austria“, с основател Гунар Лецбор, се завърна на сцената на 2 юни в Брукнерхаус Линц след осеммесечно принудително прекъсване. В състава на ансамбъла този път бяха включени две цигулки, виолончело, теорба и орган или чембало. Програмата обхващаше камерни кантати от Антонио Мария Бонончини, изпълнени от чудесното бароково сопрано Мария Ладурнер. Премиерно за Брукнерхаус беше изпълнението на чембаловия концерт от Йохан Адам Шайбл с неизвестна година на създаване и солист чембалиста на ансамбъла Ерих Такслер.


За това премиерно изпълнение бароковият ансамбъл и ръководството на Брукнерхаус Линц благодарят на принц Георг Адам от Щархемберг за предоставянето на нотния материал на чембаловия концерт от Йохан Адам Шайбл от архивите на дворцовата семейна библиотека в двореца на Ефердинг.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05