Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Футболът: история, култура, страсти

Снимка: Pixabay

14 юли е знаменателен исторически ден с падането на Бастилията – 232 години оттогава, но за 2021 г. той е знаменателен и с друго – с току-що завършилото Европейско първенство по футбол. Франция не е сред финалистите, макар мнозина да ѝ предричаха купата, на „Уембли“ се срещат Англия срещу Италия.

Европейски първенства се провеждат от 1960 г., първи шампиони стават футболистите на вече бившия СССР и това в ония времена на Студена война се превръща в пореден повод да се говори колко много социализмът превъзхожда капитализма.

Футболът тоест – въпреки показната аполитичност на УЕФА и ФИФА, на която бяхме свидетели и на преминалото Европейско, се е използвал и за политически цели; не е само и не е единствено спорт. Което го прави културен и исторически феномен: има футболна война, има футболни убийства, има футболна страст…

Тъкмо футбола като социален феномен във философски, исторически и културологичен план се обсъжда в предаването „Премълчаната история“ на 14 юли от Боряна Ангелова-Игова – изследовател и философ на спорта, преподавател в Национална спортна академия „Васил Левски“, Ивайло „Нойзи“ Цветков – водещ на предаването „Дискурси“ по телевизия „Европа“, философ, културолог, футболен фен и анализатор, и Теодор Борисов – историк, автор на забележителната книга „Как Цар Футбол превзе България“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35