Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Хаджигрудев в „Заедно след полунощ“

Васил Хаджигрудев като сайбър-пънк вожд
Снимка: Don Floyd

Поводът да поканим един от любимите ни контрабасисти от новата българска джаз вълна в последното издание на „Вавилонската фонотека“ (вторнишкото издание на „Заедно след полунощ“) преди едномесечната лятна ваканция, е минитурнето на триото ХАКО в София, Варна и Пловдив тази седмица (28-29-30 юли). ХАКО (България/Сърбия/Испания) е авангардна джаз формация, в чиято основа са именно басистът Васил Хаджигрудев и барабанистът Лав Ковач, а като трета стихия досега са участвали саксофонистите Енрике Оливер и Лука Игнятович и тромпетистът Хулиан Санчес.

Групата има едноименен албум, издаден от Rizoma Records в Испания през 2016 г. и реализиран точно в този формат – като двойно трио с Енрике Оливер (тенор саксофон) и Хулиан Санчес (тромпет). Ето как е представен албумът в платформата All About Jazz.

Композициите са предимно на контрабасиста Васил Хаджигрудев и барабаниста Лав Ковач. Груув, свободна импровизация и лиричност са предимно настроенията, които триото създава. През 2018 г. ХАКО записаха своя втори албум в столицата на провинция Войводина Нови Сад (Сърбия), в студиото на легендарния Борис Ковач. Този албум – Birth Of The First Male Child – e издаден през 2019 г. от новосадския лейбъл „Хорз“, който беше и в основата на фестивала Hillock Carnaval в Пловдив през същата година. Можете да го чуете тук.

Васил Хаджигрудев, гостът ни тази нощ (27 юли) от 0.30 до 2.00 по програма „Христо Ботев“, е един от най-активните и иновативни музиканти на новата българска джаз сцена. Познаваме го от Space Trio, от Хаджиоркестъра, от дуото с Христина Белева, от проекта „Милчо Левиев Forever“, от вечерите за свободна импровизация „Ден Авангард“, че дори и от някои хардкор групи от близкото минало като Rise Up (където обаче не свири на контрабас). Член е и на международни формации като испанското нойз-джаз трио Jun Trun Gor и сръбско-италианско-българския пост-джаз квартет Zemljani.

Лав Ковач е барабанист и композитор също от световна величина. Син е на Борис Ковач, в чиито New Ritual Quartet / New Ritual Group / New Ritual Ensemble свири от съвсем млад. Освен с ХАКО у нас е гостувал с квартета на баща си (на „Аларма Пънк Джаз“ през 2014 и на Плевенския джаз фестивал през 2017 г.), с инди-дуото Howling Owl и с Majamisty Trio (отново на „Аларма Пънк Джаз“ през 2015 и 2018 г.), със Zemljani, Dragon's Fuel и Lvlji Dani Dima (на Hillock Carnaval през 2019 г.). През 2018 пък с Васил направиха световна премиера (в София и Пловдив) на електро-дуото си „Схимник“.

С това минитурне в София, Варна и Пловдив музикантите от ХАКО се събират за активна концертна дейност за първи след края на пандемията. Турнето ще е дебют в триото за румънския саксофонист Каталин Милеа, също като Лав и Васил възпитаник на Грьонингенската консерватория.

Билети за концерта за откриващото събитие в клуб Singles в  София вече има в системата на EpayGo и на касите EasyPay, а в нощното ни предаване с Васил Хаджигрудев си говорим за свободната импровизация и символното дирижиране, за джаз за деца и хардкор-школата, за организирането на концерти на нетипични локации и… за желанието да създаваш нови неща и да достигаш до нови места с музиката си най-вече.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40