„Райок“ е реплика на композитора на безумното ждановско Постановление за операта „Великата дружба“ от Мурадели от 1948 г. Постановлението дава нов тласък на развихрилата се с небивала мощ борба срещу формализма в съветската музика. Формализмът е, естествено, буржоазно, вражеско явление, което цели да съсипе съветския човек. Титаничната борба срещу набедените формалисти – основни сред тях са Шостакович, Прокофиев, Мясковски, но и Хачатурян и др. – буквално съсипва кариерата, а и живота на най-ярките представители на музиката на века.
Шостакович пише своя „Райок“ в 1948 г., до 1968 го преработва, но така и не дочаква приживе изпълнение. Премиерата е в Кенеди център, Вашингтон на 12 януари 1989 г. под диригентството на Мстислав Ростропович. Това изпълнение ще прозвучи в предаването „Звукови хроники“ на 29 юли от 16.30 часа.
Включена е и още една сатирична творба на Шостакович – тя носи дългото заглавие „Предговор към пълното издание на творбите ми и кратък предговор към тоя предговор“. В нея композиторът се изживява като автофутуролог – написана е десетина години преди смъртта му.
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg