Бисер и Биляна Соколови са отдадени на популяризирането на българския фолклор.
Бисер Соколов е солист оркестрант в Оркестъра за народна музика на БНР от 1994 година. Със своята гъдулка е гостувал на много сцени и у нас, и зад граница. Радва многобройните почитатели на българската автентична народна музика по време на многобройните негови концерти в България, Унгария, Сърбия, Полша, Австрия, Германия, Франция, Русия, Китай, Малайзия... Създава и записва свои произведения. Има мaгистърска степен по „Мултимедийни технологии“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и по „Изпълнителско изкуство“ в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив.
От 2011 година Бисер Соколов е и преподавател по гъдулка в Национално музикално училище „Любомир Пипков“. Много от учениците му са носители на награди от национални и международни конкурси. За тези педагогически успехи Бисер Соколов също е награждаван многократно.
Неговата съпруга Биляна Соколова е една от младите изпълнителки на традиционната народна песен. С много талант и умение разкрива народното песенно богатство на концерти в България, Австрия, Германия, Полша, Чехия, Италия, Испания, Португалия, Дания, Норвегия, Швеция, Швейцария, Русия, Япония. Имала е успешни изяви с хор „Космически гласове“, преименуван в хор „Ваня Монева“, а днес е солистка на хор „Български гласове Ангелите“, с диригент Катя Барулова, както и на формация „Драгостинфолк Национал“, с диригент проф. Стефан Драгостинов. От 2009 година Биляна Соколова е преподавател по народно пеене в НМУ „Любомир Пипков“ и много от нейните ученици също са носители на награди от национални и международни конкурси.
Бисер и Биляна Соколови разказват в предаването какви „експонати“ и истории пазят в своя личен музей.
Чуйте повече от звуковия файл.
На 23 и 24 август в подбалканското село Антон ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи", посветено на композитора и пианиста Михаил Големинов. За тазгодишното издание на фестивала е разговорът в "Нашият ден" с Анжела Тошева , пианист, педагог и артистичен директор на фестивала. Михаил..
В последните години се наблюдава засилен интерес към българския фолклор. В предаването "Какво се случва" темата коментираха телевизионният водещ и певец Даниел Спасов и радиоводещият, хореограф и певец Ивайло Маджаров. Маджаров сподели, че съществуват много фестивали, празници, събития, свързани с народната песен, и места, в които изява получават..
"Егаси феста"! Вие какво се смеете? Точно така се нарича най-мащабното хип-хоп събитие за лято 2025-та в България. Третото издание обещава да превърне Морската гара в Бургас в епицентър на черните ритми. Експлозивна комбинация от рап, живи инструменти и танци – истинско шоу без аналог с легендарни имена от 90-те и 2000-те. То събира над 20..
В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи, тъй като през 2022 неговият земен път приключва. Предаването е посветено на баса Емил Желев. Той завършва Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Благовеста..
За първи път в България и на Балканите haptic костюми правят някои от големите концерти тази година (на Dream Theater, Guns N’ Roses и Robbie Williams, и фестивала Hills of Rock) достъпни за хора с увреден слух, които могат да изпитат енергията на музиката с тялото си. Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но..
На 7 септември 1940 година е подписана Крайовската спогодба – договора между България и Румъния, включващ връщането на Южна Добруджа. Връщането на Южна..
Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година я връща силната ѝ..
Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg