Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Привлекателната арогантност, без която можем

Снимка: pixabay

Монолози от джипката, ФБ откровения и тезиси, натрапени интервюта от диванчето в хола или кухнята, или защо така приехме да ни „говорят“ политиците? Как така избирателят, който беше обиден или досаден от неприемливото поведение на един лидер, реши да го замени с нещо подобно? Кое е вярното – ИТН имат изградена концепция или работят на принципа „проба-грешка“. С дилетанти ли си имаме работа? Каква е разликата между риалити форматната комуникация, ако изобщо има такъв термин, и политическата комуникация? Ще си вземем ли урок от тази все по-неразбираема политическа обстановка?

Разговор в студиото на „Мрежата“ с главния редактор на в. „Стършел“ Михаил Вешим и комуникационният експерт Любомир Аламанов.

Арогантността е нещо привлекателно или…

Михаил Вешим: „Публика не си дава сметка, че този политически инфантилизъм ни води в задънена улица. Какъв е смисълът да сменим една мутра с друга мутра? Като казахме: „ Мутри, вън!“ се получи „Мутри – вътре“. Аз се чудя как е възможно това. Беше ни писнало от джипката, сега почва да ни писва от диванчето, от което ни спускат някакви заповеди. Видяхме един страхотно кисел като оцет човек, на който му е крив светът, да се обръща с груби думи към хората, с които всъщност търси сътрудничество. Това ли е диалогът?"

Любомир Аламанов: „Според мен хората все още пробват. Те избраха Бойко Борисов заради насадената идея, че двуполюсният модел е погрешен, те даже избраха преди това Симеон Сакскуборготски с идеята, че той ще разбие партиите по принцип, т.е. че ще има нещо като нов цар, после се появи нещо като нов господар, сега има нещо като нов шут или нещо подобно. /…/ Укорът е към всички нас, които виждаме за какво става въпрос и не полагаме достатъчно усилия да разказваме и да описваме, и всеки ден да казваме що е това демокрация и как се правят избори, че изборът не е веднъж на четири години и че изборът е всеки ден и че даже ако някой политик не е свършил това, което ти е обещал, трябва веднага да му поискаш сметка. 

Даже в момента феновете на ГЕРБ трябва да видят как всички депутати от ГЕРБ скачат срещу нещо, което те са правили абсолютно същото 12 години и да ги попитат: „Защо вие сега казвате, че това не е хубаво, а вие го правихте?“ По същия начин избирателите на Слави Трифонов трябва да скачат и да казват: „Ама нали вие казвахте преди две години, че не е хубаво да се дава държавна субсидия като дарение и защо днес го правите?“ и т.н. Отговорност и личен избор се прави всеки ден и според мен хората бавно го научават това нещо и наказват политиците, които не се съобразяват."

Михаил Вешим: „Аз съм критик на това шоу, изобщо на Ку-Ку явлението с появата му. Естетически аз не понасям този тип хумор и съм напълно по-последователен във всичките се текстове, които съм писал през тези години. Аз не понасям цинизма, вулгарността, които се лееха от това шоу и на което СЕМ не реагираше адекватно. Сега същите тези хора влизат в политиката със същата тази естетика, което не мога да приема по никакъв начин.“

Целия разговор можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45