Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тошко Йорданов: "Дневник" се приравниха до „ПИК“ и „Блиц“ – вадеха чатове (фалшиви) на Момчил Иванов

Има ли атака на "Икономедия" срещу "Има такъв народ"

Велислава Попова: ИТН изведнъж влязоха в реториката на предишното правителство, което искаха "да изчегъртат"

| обновено на 13.08.21 в 16:21
Снимка: pixabay

Какво предизвика кризата на недоверие в българския политически живот и дневния ред на гражданите – липсата на факти, „тричането“ на медиите, откровените лъжи в публичното пространство или приликите на кандидат-управниците с минали управления на страната?

Тази седмица пред „bTV“ Тошко Йорданов каза, че във в. „Дневник“ са публикували чатове на кандидата на "Има такъв народ" за правосъден министър Момчил Иванов с негова студентка.

Екипът на „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ разговаря със Станислав Балабанов и Тошко Йорданов от "Има такъв народ" в НС по въпроса защо са изгубили доверието си към "Икономедия" и изданията "Капитал" и "Дневник". Тошко Йорданов повтори твърдението си, че изданията на „Икономедия“ са жълто-кафяви и работят по подобие на „ПИК“ и „Блиц“ със същия аргумент.

Станислав Балабанов отговаря така:

"Тяхната медийна атака не е тайна за всички откога тече, особено след прочетената декларация от Христо Иванов от трибуната на Народното събрание. Стана ясно, че нещо не е наред там – в позицията на Христо Иванов, в позицията на конкретна група информационни сайтове. Просто е ясно, то не е тайна... Аз не съм ги нарекъл "кафяви медии", но те използват внушения и чрез внушения се опитват да атакуват неоснователно "Има такъв народ". Ситуацията вече е доста различна заради Демократична България и „Изправи се БГ! Ние идваме“, може би вече трябва да се прекръстят на "Ние си отиваме", защото те не са партии на протеста, а партии на интереса."

А Тошко Йорданов – така:

"Защото се приравниха до „ПИК“ и „Блиц“ – вадеха чатове (фалшиви) на Момчил (Иванов – бел.ред.) с някаква дама, която, на всичкото отгоре, каза след това, че това не е вярно. Момичето опроверга всичко, което излезе. Но не видях това нещо в тези медии. Просто станаха жълти медии... какво да направя... Питайте Иво Прокопиев защо е тази атака." 

Предаването "Мрежата" естествено потърси коментара и на главната редакторка на в. „Дневник“ Велислава Попова.

Публикували ли са „Дневник“ въпросните чатове, които злепоставят Момчил Иванов и негова студентка

"Не се откриват в "Дневник" такива чатове, защото не сме ги публикували. Ако г-н Балабанов и г-н Йорданов бяха чели "Дневник", щяха да установят това. Възможно е, вече като политици, някой от екипа им да ги е заблудил. Ние не сме публикували тези чатове – дори не сме се занимавали с тяхното опровергаване

Занимахме се с два други статуса на тогава номинирания за правосъден министър – единият се четеше като обиди към Демократична България – трябваше да бъде изяснено той казвал ли го е или не. Имаше един друг статус, който се разпространяваше във Фейсбук, пак представен от негово име, в който обиждаше "Дневник", "Капитал" и "Свободна Европа". И двата статуса ги проверихме през него. Наш репортер отиде, зададе въпроси и едва след като имахме неговия отговор, въобще публикувахме информация за това. Правя това уточнение, защото ми се струва много важно заради социалните медии, които се превърнаха в най-бързия начин на политици и на всички да изразяват позицията си. Всичко става много бързо. Много често медии, издания бързат да публикуват нещо, преди то да е проверено докрай. 

Ние обикновено се опитваме, докато не проверим нещо, в което има съмнение в източника и достоверността, дори да се забавим, да сме го проверили. Случаят с г-н Момчил Иванов беше точно такъв. Ние се забавихме в представянето на тази информация, докато нямахме неговото обяснение. Смятам, че се отнесохме много коректно към твърденията на "Има такъв народ".

Това, което повече ме притеснява в чутото от г-н Балабанов и г-н Йорданов и сега пред вашето предаване, че те говорят за някаква атака на медия. "Дневник" прави най-ключовите неща, които се правят в журналистиката. Задаваме въпроси и често не получаваме отговори. Проверяваме факти и когато смятаме, че нещо е важно и касае обществения интерес, решаваме да го напишем. Не знам защо те обвързват тези атаки с декларации на Демократична България и т.н. Ще добавя само, че те ни обвиниха публично и в кулоарите, че сме разпространявали някакви внушения за техния друг кандидат за вътрешен министър Петър Илиев. 

По случая за Петър Илиев и сигнала за това, че той е копирал неправомерно отчасти чужд научен труд, ние получихме сигнала още когато той беше първоначално номиниран за правосъден министър в първия кабинет с премиер Николай Василев. И работихме по проверката на тези факти – доста усърдно и упорито – трима души (двама от "Дневник" и един от "Капитал"). Когато се заговори, че Петър Илиев е евентуална номинация за премиер, започнаха да се появяват твърдения в социалните мрежи различни твърдения. Аз не вярвах, че той ще бъде сред номинираните отново, защото много се коментираше в професионалните среди – имаше ясни доказателства (ние с очите си видяхме дисертацията), че това е факт. Успяхме да намерим книгата на Петър Илиев. Също така четохме дисертацията на доц. Киселова. Докато не сверихме всичко, ние не публикувахме нищо. "Само факти", както призоваваше Слави Трифонов, затова и разследването за Петър Илиев се наричаше "Само факти – копирал ли е Петър Илиев от чужд научен труд"

По никой от кандидатите не сме се позволявали като медия да правим лични оценки или да използваме чути неща от различни хора в политическото пространство. Това, което силно ме притеснява, е че в момента сме в ситуация, в която чуваме хора на висши публични длъжности, от трибуната на парламента, да си разменят думи, които не би следвало да чуваме дори в някакъв спор на улицата... Този публичен език влияе на всичките взаимоотношения в обществото. А това е много опасно."

Как си обяснявате това недоволство към "Дневник" от страна на "Има такъв народ"

"Не знам. Притеснително ми звучи, че ИТН изведнъж влязоха в реториката на предишното правителство, което искаха "да изчегъртат". Такъв тип твърдения сме виждали в тези медии, които Тошко Йорданов нарича "жълто-кафяви". Нямам ясно обяснение защо ИТН влезнаха в това. Ние винаги сме отнасяли към предаването и към публиката им, отразявали сме ги, гостували сме им. И сега ги отразяваме – техните позиции, това може да се види в "Дневник". Не искам да го приема като свръхцеленасочена атака към една от малкото медии, които искат да останат и критични и аналитични към новата политическа конфигурация. 

Бих попитала тях двамата (Йорданов и Балабанов – бел.ред.), като колеги журналисти, ако те би трябвало да отразяват ситуацията в "Шоуто на Слави", какво ли щяхме да чуем от тях?"

Чуйте повече от звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07