Понякога неизбежният край на човешкия живот ни припомня за неща и събития, които неусетно сме заровили из недрата на паметта си. Както се беше случило с този брилянтен радиопортрет.
„Животът, когато е зад нас, все пак представлява един коловоз. Нищо в него не можем да променим. Няма ги тези разклонения, възможности за обрати. Вече не, всичко е, каквото е. Това е коловозът, вече разказваме за спирките по пътя. Спирките в живота, големите, етапните, важните спирки. Това, което е назад…“
Така на 12 април, в далечната 2009 година колегата Емил Янев откри епизод втори от предаването, посветено на сцената, пътя и живота „Трамвай по желание“.
Епизодът, в който главната роля играеше Виолета Бахчеванова. И трябваше не само нейните близки, а и българската публика, българската култура да изгуби тази знаменита актриса, вдъхновила кръщаването на хиляди български момичета с красивото име Десислава, за да си го припомним и извадим от звуковите архиви.
За да можете да се потопите в атмосферата на Народния театър от времето на Владимир Трендафилов и Зорка Йорданова насам.
За да научите за гилотината, която през деветдесетте години на миналия век отстрани от трупата на Народния най-знаковите фигури на българския театър, без да им позволи да предадат своя опит на по-младите си колеги. Как се изсякоха лицата, душите на тогавашния български театър…
За да надникнете в Бургаския театър във времената на най-ярките му прожектори.
За да разберете причината, по която са подковавали наобратно подковите на коня, язден от Васил Левски и да стигнете по родословието на актрисата чак до Капитан Дядо Никола…
Вечерта преди поклонението пред актрисата, обезсмъртила героинята на Камен Зидаров Мария-Десислава, програма „Христо Ботев“ предлага един изключителен разговор между напусналата ни Виолета Бахчеванова, журналиста Емил Янев, актрисата Добринка Станкова и режисьорът Димо Димов, съхранен в Златния фонд на БНР.
Не пропускайте възможността да му се насладите.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg