Съботната оперна вечер е посветена на паметта на Камен Чанев, чиято загуба разтърси оперния свят у нас. В тази ужасяваща с абсурдността си година това беше невероятно тежък удар.
Винаги съм се радвала на успехите на този наш певец. Още от първия спектакъл, в който го гледах, той направи незабравимо впечатление със слънчевия си тембър, с увереността и артистичността си на сцената. Последваха още много спектакли и концерти, срещи преди спектаклите и след тях. Така постепенно опознах не само твореца, но и човека – мил и добър приятел, открит, създаващ усещане за сигурност. И сега виждам кротката му усмивка, топлината в очите и спокойствието. Увереност и спокойствие – вероятно това са двете най-изявени качества на Камен. Точно с тях той печелеше и публиката – колко много спектакли съм преживяла с него – той винаги знаеше какво прави, как да го направи и го правеше много хубаво. На сцената в операта, на концертния подиум или на откритите летни театри Камен Чанев щедро раздаваше огромния си талант. Граф Алмавива, Марио Каварадоси, Пинкертон, дон Карлос, Радамес, Херцога, Канио, Калаф той претвори в десетки спектакли с различни партньори, оперни състави и диригенти.
Тази вечер (28 август, от 20 часа) ще чуете част от записите на някои от неговите коронни роли, записи осъществени през различни години от неговата кариера. Ще има и студийни записи под диригентството на Лучано Ди Мартино, Ивайло Кринчев и Борис Спасов, както и фрагменти от:• „Севилският бръснар“ на Росини спектакъл на Софийската опера от 1996 г. с диригент Емил Табаков и с Камен Чанев (граф Алмавива), Петър Петров (д-р Бартоло), Ирена Петкова (Розина), Николай Добрев (Фигаро).
• „Тоска“ на Пучини спектакъл в Стара Загора от 2014 г. с диригент Диан Чобанов с участието на Таня Иванова (Тоска), Камен Чанев (Каварадоси), Александър Носиков (Анджелоти).
• „Дон Карлос“ на Верди от София през 2015 с диригент Григор Паликаров с участието на Камен Чанев (Дон Карлос), Нико Исаков (Родриго), Габриела Георгиева (Елизабет) и Даниела Дякова (Еболи).
• „Трубадур“ на Верди от София през 2019 г. с диригент Лоран Кампелон и с участието на Кирил Манолов (граф ди Луна), Камен Чанев (Манрико), Габриела Георгиева (Леонора), Гергана Русекова (Азучена).
• „Отело“ на Верди от 2020 г. с диригент Ивайло Кринчев и с участието на Таня Иванова (Дездемона) и Камен Чанев (Отело).
За срещите на сцената и в живота ще споделят баритонът Кирил Манолов, диригентът Найден Тодоров, преводачът Снежина Здравкова, сопраните Александрина Пендачанска и Татяна Шиварова и режисьорът Огнян Драганов.
Сигурна съм, че още много топли спомени и ласкави отзиви могат да бъдат разказани за него. Нека многобройните му партньори не се обиждат. Зная, че всеки един от тях е преживял незабравими моменти с този наистина прекрасен творец и човек. Да запазим слънчевата му усмивка в сърцата си, усмивката разтворила се и в незабравимия му глас. Обичаме го и както всички казаха никога не ще говорим за него в минало време, защото той е с нас със записите, които имаме.
Чуйте спомените им, както и избрани студийни записи, осъществени със Симфоничния оркестър на БНР в Първо студио.
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg