Ивайло Петров описва себе си като универсален фотограф – заема се с дадена задача и влага в себе си цялата креативност, на която е способен и идеите лесно започват да нахлуват в главата му. На практика обаче изкуството на Ивайло е многолико, а на заден план винаги прозира този стремеж към фантастичното, към онова отвъд реалността такава, каквато може да я запечата само фотографията.
Той е роден във Видин. След кратко пребиваване в света на арабистиката разбира, че фотографията е истинското му призвание и единственото, с което иска да се занимава. Следва в Нов български университет, занимава се с рекламни проекти в света на модата, но бързо осъзнава, че и това не е начинът, по който може да изрази докрай идеите си.
За мотивацията си да се впусне в приключението на авторската фотография, Ивайло Петров разказва:
„Аз винаги съм имал едно такова усещане и желание в живота – да мога да стигна там, където никой друг не е могъл да стигне…..
От една страна, за мен са интересни местата, до които искаме да стигнем. Обаче в корените си те са човешки и базови неща. Метафората винаги е свързана с нещо мое, персонално, което ме е развълнувало достатъчно, за да мога да канализирам това визуално познание по начин, който изглежда абстрактен, сюрреалистичен. Но корените са винаги нещо базово, човешко и нещо „тук“. И това е много важно за мен в авторската ми работа.“
Още за собствения стил в изкуството, семплата портретна фотография и как се снимат насекоми – слушайте гостуването на Ивайло Петров в "Заедно след полунощ" в звуковия файл:
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg