Ивайло Петров описва себе си като универсален фотограф – заема се с дадена задача и влага в себе си цялата креативност, на която е способен и идеите лесно започват да нахлуват в главата му. На практика обаче изкуството на Ивайло е многолико, а на заден план винаги прозира този стремеж към фантастичното, към онова отвъд реалността такава, каквато може да я запечата само фотографията.
Той е роден във Видин. След кратко пребиваване в света на арабистиката разбира, че фотографията е истинското му призвание и единственото, с което иска да се занимава. Следва в Нов български университет, занимава се с рекламни проекти в света на модата, но бързо осъзнава, че и това не е начинът, по който може да изрази докрай идеите си.
За мотивацията си да се впусне в приключението на авторската фотография, Ивайло Петров разказва:
„Аз винаги съм имал едно такова усещане и желание в живота – да мога да стигна там, където никой друг не е могъл да стигне…..
От една страна, за мен са интересни местата, до които искаме да стигнем. Обаче в корените си те са човешки и базови неща. Метафората винаги е свързана с нещо мое, персонално, което ме е развълнувало достатъчно, за да мога да канализирам това визуално познание по начин, който изглежда абстрактен, сюрреалистичен. Но корените са винаги нещо базово, човешко и нещо „тук“. И това е много важно за мен в авторската ми работа.“
Още за собствения стил в изкуството, семплата портретна фотография и как се снимат насекоми – слушайте гостуването на Ивайло Петров в "Заедно след полунощ" в звуковия файл:
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg