Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит 80-годишен юбилей на композитора Михаил Пеков

Проф. Михаил Пеков
Снимка: Булфото

Лятното настроение постепенно отшумява, но времето за празнуване никога не свършва.

В първото издание за месец септември „Студио „Музика“ отбелязва 80-годишния юбилей на композитора и педагога проф. Михаил Пеков, който с радост прие да сподели със слушателите своя празник.

Той е роден на 6 август 1941 г. в град Видин, където за първи път е запленен от голямото изкуство.


Бъдещият композитор рано се откъсва от родната интонационна среда, тъй като семейството се установява в София. Тук започват и сериозните занимания на Михаил Пеков по музика с изучаването на цигулка, но за първи път припламва и искрата на композиторското вдъхновение.

Първите по-значими творби на Михаил Пеков се появяват по време на следването му в Музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) от 1962 до 1967 г. в класа по композиция на Веселин Стоянов. Между 1963 и 1966 г. той пише първата си симфония и първите си два струнни квартета. След завършване на висшето си образование специализира композиция най-напред в Санкт Петербург (тогава Ленинград) при Вадим Салманов между 1970-71, а през 1979 г. и в Будапеща при Емил Петрович.

Михаил Пеков е творец с изключително достъпен за широката публика музикален изказ. В творбите си той успява по елегантен и естествен начин да избегне някои от изкушенията на своето съвремие, като прекомерното усложняване чрез претрупване или разрушаване на формата. Изчерпателен, без да е многословен, в съчиненията си Михаил Пеков остава верен на завещаните класически традиции, като ги претворява със средствата на съвременния музикален език. Така той се изгражда като композитор, чиято музика е носител на пъстра палитра от интонационни нюанси. В нея откриваме и философски размисъл, и детска игра, жанрово-танцувални образи, прочувствена кантилена или пък тържествен апотеоз. Автор е на 14 симфонии, инструментални концерти, 26 струнни квартета, солови творби, камерна музика за различни ансамбли, голям брой солови и хорови песни, операта „В полите на Витоша“ и „Стабат матер“ за смесен хор и симфоничен оркестър.

Михаил Пеков е и дългогодишен преподавател по хармония и композиция в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.

Споделете празника на проф. Михаил Пеков и се докоснете до неговия музикален свят във вторник – 7 септември, от 19.30 часа на вълните на програма „Христо Ботев“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга, посветена на Плевенската филхармония

На 28 май в рамките на 55-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" беше представена новата книга на Августина Серафимова "Споделена музика", посветена на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония, в която са събрани рецензии, интервюта и информационни материали на авторката, отразяващи дейността на културния институт,..

публикувано на 02.06.24 в 08:25
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05