Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит 80-годишен юбилей на композитора Михаил Пеков

Проф. Михаил Пеков
Снимка: Булфото

Лятното настроение постепенно отшумява, но времето за празнуване никога не свършва.

В първото издание за месец септември „Студио „Музика“ отбелязва 80-годишния юбилей на композитора и педагога проф. Михаил Пеков, който с радост прие да сподели със слушателите своя празник.

Той е роден на 6 август 1941 г. в град Видин, където за първи път е запленен от голямото изкуство.


Бъдещият композитор рано се откъсва от родната интонационна среда, тъй като семейството се установява в София. Тук започват и сериозните занимания на Михаил Пеков по музика с изучаването на цигулка, но за първи път припламва и искрата на композиторското вдъхновение.

Първите по-значими творби на Михаил Пеков се появяват по време на следването му в Музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) от 1962 до 1967 г. в класа по композиция на Веселин Стоянов. Между 1963 и 1966 г. той пише първата си симфония и първите си два струнни квартета. След завършване на висшето си образование специализира композиция най-напред в Санкт Петербург (тогава Ленинград) при Вадим Салманов между 1970-71, а през 1979 г. и в Будапеща при Емил Петрович.

Михаил Пеков е творец с изключително достъпен за широката публика музикален изказ. В творбите си той успява по елегантен и естествен начин да избегне някои от изкушенията на своето съвремие, като прекомерното усложняване чрез претрупване или разрушаване на формата. Изчерпателен, без да е многословен, в съчиненията си Михаил Пеков остава верен на завещаните класически традиции, като ги претворява със средствата на съвременния музикален език. Така той се изгражда като композитор, чиято музика е носител на пъстра палитра от интонационни нюанси. В нея откриваме и философски размисъл, и детска игра, жанрово-танцувални образи, прочувствена кантилена или пък тържествен апотеоз. Автор е на 14 симфонии, инструментални концерти, 26 струнни квартета, солови творби, камерна музика за различни ансамбли, голям брой солови и хорови песни, операта „В полите на Витоша“ и „Стабат матер“ за смесен хор и симфоничен оркестър.

Михаил Пеков е и дългогодишен преподавател по хармония и композиция в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.

Споделете празника на проф. Михаил Пеков и се докоснете до неговия музикален свят във вторник – 7 септември, от 19.30 часа на вълните на програма „Христо Ботев“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18