Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческо писане за деца от 7 до 17 години

Снимка: @CreativeWritingForKidsBG

Как творческият импулс, присъщ на всяко дете, да бъде поощрен, развит и насочен към личностно израстване, самостоятелно мислене, свобода за изразяване и общуване, а защо не и към професионална кариера. Формулата, която от години прилага и развива Светослав Томов, е творческо писане.

Самият той има дълга история с писането като сценарист на телевизионните сериали „Забранена любов“, „Дървото на живота“, „Откраднат живот“, автор на постановката „Момиче за всичко“ и на „Денят между дните“, „Паднали от небето“ и „Извънредно положение“ в съавторство. Както сам се представя, Светльо е „баща, разказвач и приключенец, обича нестандартните и „шарени” хора с въображение и свободен дух, свири на каба гайда, обича планините, чете книги, пише разкази, стихове и сценарии за телевизионни предавания и пиеси“.

Нарича заниманията с децата „класове по творческо писане“, а до идеята стига в момент, когато у него се появява желанието да сподели и предаде опита си на малките. Шегува се, че мечтае един ден да гледа от първия ред в театъра пиесата на свой възпитаник. Разбира се, заниманията не са курс за бъдещи писатели. Преди писането има много разговори, споделяне на мисли, идеи, срещи с популярни писатели, актьори, режисьори, сценаристи, разкази за любопитни факти за авторите на любими детски книги, обсъждане на произведения, жанрове, стилове, драматургични похвати и т.н.

Преди година класовете преминават в онлайн формат. Оказва се, че към тях проявяват интерес и много деца от чужбина. За тези деца се оказва особено полезно да преодолеят притеснението си да се изразяват на български, който рядко ползват и не владеят достатъчно свободно. Резултатите са различни за всяко дете или юноша, но във всички случаи – положителни. По-добър успех в училище, самочувствие и увереност, интерес към изкуството, изобретателност и радост от досега със словото. Повече чуйте в интервюто със Светослав Томов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49