Катя Зографова е главен уредник на софийския музей на Никола Вапцаров и известна българска писателка. Някои я наричат и „литературен археолог“. Тя гостува в предаването, по повод на предстоящия празник на нашата столица – 17 септември – датата, на която православната църква почита паметта на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов. Денят е обявен за празник на града с решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 г.
От 1879 година, когато София е избрана за столица на България, до днес, градът е бил свидетел на събития, истории и легенди. За много от тях не сме и чули и те все още се спотайват в сенките на софийските улици. За позабравените случки и факти, свързани с живота на интересни личности, а и за някои наши съвременници, чието присъствие оцветява столичния облик, разказва в студиото Катя Зографова. Наскоро тя представи пред своите многобройни почитатели най-новата си книга „Хроники на Вазовия род“ – една „недоразказана“ история за Вазовото семейство.
„Отново в „хрониките“ трябва да говоря за политически сюжети. Досега нищо не беше публикувано, относно политическите репресии и убийства в този род. При това, забележете, по време на различни режими, различни времена. Което доказва, че този род е бунтарски. Защото обикновено си представяме Иван Вазов на върха на литературната пирамида, царствен патриарх и сякаш неговият живот, в някакъв смисъл е безпроблемен. Но дори и животът на Иван Вазов е бил много драматичен.“ Това сподели Катя Зографова, разказвайки за сюжетите в своята книга „Хроники на Вазовия род“. От разговора с нея ще научите и кои са предстоящите събития в музея, който през тази година навършва 65 години от своето създаване.
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg