Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Зографова и позабравени истории от „софийските потайности“

Катя Зографова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Катя Зографова е главен уредник на софийския музей на Никола Вапцаров и известна българска писателка. Някои я наричат и „литературен археолог“. Тя гостува в предаването, по повод на предстоящия празник на нашата столица – 17 септември – датата, на която православната църква почита паметта на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов. Денят е обявен за празник на града с решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 г.

От 1879 година, когато София е избрана за столица на България, до днес, градът е бил свидетел на събития, истории и легенди. За много от тях не сме и чули и те все още се спотайват в сенките на софийските улици. За позабравените случки и факти, свързани с живота на интересни личности, а и за някои наши съвременници, чието присъствие оцветява столичния облик, разказва в студиото Катя Зографова. Наскоро тя представи пред своите многобройни почитатели най-новата си книга „Хроники на Вазовия род“ – една „недоразказана“ история за Вазовото семейство.

„Отново в „хрониките“ трябва да говоря за политически сюжети. Досега нищо не беше публикувано, относно политическите репресии и убийства в този род. При това, забележете, по време на различни режими, различни времена. Което доказва, че този род е бунтарски. Защото обикновено си представяме Иван Вазов на върха на литературната пирамида, царствен патриарх и сякаш неговият живот, в някакъв смисъл е безпроблемен. Но дори и животът на Иван Вазов е бил много драматичен.“ Това сподели Катя Зографова, разказвайки за сюжетите в своята книга „Хроники на Вазовия род“. От разговора с нея ще научите и кои са предстоящите събития в музея, който през тази година навършва 65 години от своето създаване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04