Пауталия, Велбъжд, Градът на императорите… Като всеки български град, разположен върху земи с хилядолетна история, и Кюстендил има много имена. И богатства – лечебна минерална вода и здравословен климат, красива природа и прочут хълм-крепост „Хисарлъка“, интересни хора. Вековете са оставили своите следи върху много паметници на културата в Кюстендил и върху обширна област от археологически обекти – праисторически и средновековни селища. Свидетелства за богатото историческо минало на града и региона се съхраняват в Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ – Кюстендил.
Интересна е и предисторията за създаването на музея. Някъде в средата на 19 век е началото на първите задълбочени проучвания на миналото на града и региона. Тогава започва и събирането, изучаването и съхраняването на намерените археологически и етнографски образци. Този процес се развива и в началото на следващия век, с археологическите проучвания на Йордан Иванов при с. Невестино, м. „Мощени“ (1904-1906 г.) и на „Хисарлъка“, започнали през 1906 г. и продължили през 1908-1909-1911 и 1912 г., както и разкопките на светилището при с. Копиловци (1911-1912 г.) – проведени от проф. Гаврил Кацаров.
В резултат на усилията на много хора, загрижени за културното наследство на своя град, първата музейна сбирка на артефакти от Кюстендил и региона се открива в Педагогическото училище на 3 ноември 1897 г. Това е исторически важен акт за музейното дело на града, защото така сформираният музей е първият в Югозападна България и третият в страната училищен музей, след тези на Априловската гимназия в Габрово и на Старозагорското мъжко трикласно училище
От 1 януари 1908 г. се утвърждава и втори кюстендилски музей към читалище „Братство“. От средата на 1944 г. Кюстендил вече има своя градски музей с художествена галерия, който от 1992 г. носи името на археолога проф. Йордан Иванов. А от 28 юли 2000 година музеят е преобразуван в Регионален исторически музей, със седалище гр. Кюстендил.
За други важни моменти от дейността и създаването на експозициите на музея, както и за поуките от миналото, разказва Валентин Дебочички, директор на РИМ - Кюстендил.
„Най-напред искам да благодаря за възможността да гостувам в предаването „Европейски паралели – за музея, за галерията“, защото слушателите трябва да знаят какви са реалностите – да не остават с впечатлението, че има само проблеми или че всичко е много добро. РИМ-Кюстендил има много богатства, които ще предизвикат интереса на Вашите слушатели и аз ги каня да посетят музейните изложби и събития…“ Това каза в началото на разговора г-н Дебочички.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg