Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 13-20 септември

„Въздигане. Първият випуск“, изложба по случай 125 години от създаването на Националната художествена академия.
Снимка: @sofiacityartgallery

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 19 септември.

Между 16 и 20 септември в Смолян се провежда първото издание на Родопския международен фестивал на документалните филми (RIFE). През последните години документалното кино сякаш отново влезе в дневния ред на критичен поглед и търсене от публиките. RIFE e отговор на необходимостта на режисьорите да покажат своите творби, и да имат място, където да развият уменията си чрез поредица от семинари и информационни и образователни програми. Но и на необходимостта на зрителите да гледат качествена документалистика. Фестивалът ще представи 5 програми.

В предаването „Заедно след полунощ – Вавилонската библиотека“ на 13 септември гост беше музикантът и основател на група Месечинка Емил Билярски. Месечинка е еклектичен експериментален проект, който смесва традиционни фолклорни унгарски, български, руски, финландски, арабски, английски и испански песни с ембиънт и психаделика. Всички тези езици и послания се пресъздават чрез уникалното пеене на Анамари Ола. Месечинка са в България за 4 концерни дати - София, Пловдив, Варна и Русе.

На 16 септември се откри изложбата „Щрих и Стих – поезия в анимация“ в галерия „Прегърни ме“. Заедно с нея Компот Колектив представя и книга-албум. Поезия и анимацията си дават среща в този дългосрочен проект на аниматорския колектив, който представя колекция от 12 анимационни филми базирани на съвременни български стихове. Закриването на изложбата „Щрих и Стих: поезия в анимация” ще бъде на 1 октомври с концерт-импровизация на музикантите от Биг банда „Саундскейпърс“.

На 15 септември в рамките на София филм фест се състоя българската премиера на филма „Жените наистина плачат“. Весела Казакова и Мина Милева говорят за конфликтите и посланията си във филма пред български медии.

Софийска градска художествена галерия отбелязва 125-годишнина от създаването на държавното рисувално училище днес Националната художествена академия с изложба под надслов „Въздигане. Първият випуск“. Директорът на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева представя събитието с малко исторически контекст.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27