Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 13-20 септември

„Въздигане. Първият випуск“, изложба по случай 125 години от създаването на Националната художествена академия.
Снимка: @sofiacityartgallery

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 19 септември.

Между 16 и 20 септември в Смолян се провежда първото издание на Родопския международен фестивал на документалните филми (RIFE). През последните години документалното кино сякаш отново влезе в дневния ред на критичен поглед и търсене от публиките. RIFE e отговор на необходимостта на режисьорите да покажат своите творби, и да имат място, където да развият уменията си чрез поредица от семинари и информационни и образователни програми. Но и на необходимостта на зрителите да гледат качествена документалистика. Фестивалът ще представи 5 програми.

В предаването „Заедно след полунощ – Вавилонската библиотека“ на 13 септември гост беше музикантът и основател на група Месечинка Емил Билярски. Месечинка е еклектичен експериментален проект, който смесва традиционни фолклорни унгарски, български, руски, финландски, арабски, английски и испански песни с ембиънт и психаделика. Всички тези езици и послания се пресъздават чрез уникалното пеене на Анамари Ола. Месечинка са в България за 4 концерни дати - София, Пловдив, Варна и Русе.

На 16 септември се откри изложбата „Щрих и Стих – поезия в анимация“ в галерия „Прегърни ме“. Заедно с нея Компот Колектив представя и книга-албум. Поезия и анимацията си дават среща в този дългосрочен проект на аниматорския колектив, който представя колекция от 12 анимационни филми базирани на съвременни български стихове. Закриването на изложбата „Щрих и Стих: поезия в анимация” ще бъде на 1 октомври с концерт-импровизация на музикантите от Биг банда „Саундскейпърс“.

На 15 септември в рамките на София филм фест се състоя българската премиера на филма „Жените наистина плачат“. Весела Казакова и Мина Милева говорят за конфликтите и посланията си във филма пред български медии.

Софийска градска художествена галерия отбелязва 125-годишнина от създаването на държавното рисувално училище днес Националната художествена академия с изложба под надслов „Въздигане. Първият випуск“. Директорът на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева представя събитието с малко исторически контекст.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15