„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 19 септември.
Между 16 и 20 септември в Смолян се провежда първото издание на Родопския международен фестивал на документалните филми (RIFE). През последните години документалното кино сякаш отново влезе в дневния ред на критичен поглед и търсене от публиките. RIFE e отговор на необходимостта на режисьорите да покажат своите творби, и да имат място, където да развият уменията си чрез поредица от семинари и информационни и образователни програми. Но и на необходимостта на зрителите да гледат качествена документалистика. Фестивалът ще представи 5 програми.
В предаването „Заедно след полунощ – Вавилонската библиотека“ на 13 септември гост беше музикантът и основател на група Месечинка Емил Билярски. Месечинка е еклектичен експериментален проект, който смесва традиционни фолклорни унгарски, български, руски, финландски, арабски, английски и испански песни с ембиънт и психаделика. Всички тези езици и послания се пресъздават чрез уникалното пеене на Анамари Ола. Месечинка са в България за 4 концерни дати - София, Пловдив, Варна и Русе.
На 16 септември се откри изложбата „Щрих и Стих – поезия в анимация“ в галерия „Прегърни ме“. Заедно с нея Компот Колектив представя и книга-албум. Поезия и анимацията си дават среща в този дългосрочен проект на аниматорския колектив, който представя колекция от 12 анимационни филми базирани на съвременни български стихове. Закриването на изложбата „Щрих и Стих: поезия в анимация” ще бъде на 1 октомври с концерт-импровизация на музикантите от Биг банда „Саундскейпърс“.
На 15 септември в рамките на София филм фест се състоя българската премиера на филма „Жените наистина плачат“. Весела Казакова и Мина Милева говорят за конфликтите и посланията си във филма пред български медии.
Софийска градска художествена галерия отбелязва 125-годишнина от създаването на държавното рисувално училище днес Националната художествена академия с изложба под надслов „Въздигане. Първият випуск“. Директорът на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева представя събитието с малко исторически контекст.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg