Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

„Литовците“, опера в пролог и три действия от Амилкаре Понкиели

Катедралният площад в Мариенбург, 1 действие на „Литовците“ от Амилкаре Понкиели, 1874 г.
Снимка: Wikipedia

Музика: Амилкаре Понкиели
Либрето: Антонио Гисланцони по историческата поема „Конрад Валенрод“ на Адам Мицкевич.
Първо изпълнение: 7 март 1874 г. в Миланската Скала

Място и време на действието: Литва, Мариенбург, XIV век

Действащи лица:
• Арнолдас или Арнолдо, литовски княз – баритон
• Алдона, негова сестра – сопран
• Валтерис или Валтер (Конрад Валенрод), съпруг на Алдона – тенор
• Албанис или Албано, възрастен бард – бас
• Витолдас или Витолдо, главен съдия – бас
• Менестрел – сопран
Военноначалници, тевтонски рицари, немски и литовски войници, съдии, пажове, бардове, менестрели, абати, монаси

Конрад Валенрод, всъщност литовец на име Валтер, с измама се внедрява сред рицарите на Тевтонския орден и така позволява на литовците да победят кръстоносците. Алдона, неговата съпруга, отчаяно търси своя любим и го открива точно преди да бъде осъден на смърт заради измяната си.

Пролог
Действието се развива през XIV век. От бойните стени на литовски замък старият Албано оплаква тъжната съдба на Литва: родината му е опустошена от рицарите на Тевтонския орден. Алдона, херцогиня на Литва, се тревожи за брат си Арнолдо и съпруга си Валтер и приканва всички да се помолят за тях. Арнолдо и Валтер се завръщат и съобщават за коварното предателство на Витолдо, един от техните водачи, което е довело до поражението на литовската армия. Валтер споделя на съпругата си за своя план да победи кръстоносците с измама и се кълне във вечна любов към нея, преди да замине, за да отмъсти за литовците.

Първо действие
Десет години по-късно на площада пред катедралата в Мариенбург тевтонските рицари празнуват избирането на новия Велик магистър – Конрад Валенрод, който всъщност е Валтер. Витолдо е непримирим, защото смята, че той заслужава да носи тази титла. В чест на Великия магистър десет литовски затворници, сред които е и Арнолдо, са доведени, оковани във вериги, за да бъдат принесени в жертва. Когато за почуда на всички Конрад Валенрод ги освобождава, Арнолдо разбира, че Великият магистър всъщност е самият Валтер. Арнолдо заедно с Албано и сестра си Алдона, пристигнала в Мариенбург с надеждата да намери съпруга си, се отправят към замъка в търсене на Валтер.

Второ действие
В голямата зала на замъка в Мариенбург, където се провежда пиршеството в чест на новоизбрания Велик магистър, Конрад Валенрод кани всички да танцуват и пеят. Арнолдо и Алдона, преоблечени като бардове, пеят за тъжната съдба на Литва, предсказвайки скорошното ѝ освобождение. Това предизвиква всеобщо объркване и възмущение у тевтонските рицари. Конрад се насочва разгневено към Арнолдо, но Алдона не позволява сблъсъка между двамата. Валенрод заповядва на рицарите да приберат мечовете си, а Албано го убеждава да не разкрива самоличността си по никакъв начин. Междувременно Витолдо разпознава Алдона, а Конрад нарежда присъдата им с Арнолдо да бъде отложена, за да може празненството да продължи.

Трето действие
Алдона излиза от руините на манастира, недалеч от който се води битка между литовците и тевтонските рицари. Тя среща Валтер и се надява най-сетне да могат да бъдат заедно, но разбира, че той е разобличен и предаден, защото е причинил поражението на тевтонските рицари. По-късно, обратно в замъка, Валтер (Валенрод) научава от Албано, че е осъден на смърт от таен съд. Решен да не попадне в ръцете на враговете си, той изпива отрова и ликува от победата на литовците, като моли Албано да предаде неговото последно сбогом на Алдона. Любимата на Валтер пристига и той умира в ръцете ѝ. Вилите, божествените духове на Литва, идват, за да посрещнат душата на славния воин. На финала всички пеят: „Който умре за родината си, ще спечели вечна слава“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25