Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Василски – пример за висока журналистика

Георги Василски
Снимка: БГНЕС

Допреди три години програма „Христо Ботев“ на БНР притежаваше уникалната коментарна рубрика „Темата на деня в 300 секунди“, която галено наричахме „300-те секунди“. Неин създател беше журналистът Георги Василски, който от три години не е между нас, но колегите събраха и издадоха част от коментарите му в книгата „Избрани есета“, която бе реализирана с финансовата подкрепа на БНР.

„Избрани есета“ бе представена в кръг от приятели и съмишленици по повод 3 години от смъртта на журналиста.

Румен Леонидов: „В този сборник събрахме част от вечното радиотворчество на Георги Василски, всекидневните му коментари, излъчвани в продължение на три години в ефира на програма „Христо Ботев“. Тези есета са образец за журналистическа находчивост, професионална позиция и принципност, на гражданска смелост. Включихме най-добрите му коментари, които се излъчваха миг след края на обедните новини. И винаги се пишеха от Георги в последния момент, най-много час преди да започне осведомителният бюлетин. И затова те винаги бяха хиперактуални…“

Валентина Михайлова: “Мисля, че Жоро всичко ни е казал преди три години, за това което се случва днес. Той много често говореше за здравната система и всъщност цялата тази ситуация, в която ние се намираме в момента, той я беше предрекъл. Същото важи и за икономиката ни и заради това бих препоръчала на всички, които искат да разберат какво става днес, да прочетат какво е казал Жоро преди три години по въпроса. Неща, които сега излизат под формата на журналистически разследвания, той просто ги съобщаваше и с факти, и с данни, т.е. това не са били недостъпни факти, но хората се страхуват просто така да ги съобщават и то в ефира на Националното радио. Смятам, че до голяма степен силата на коментарите му беше в неговата смелост.“

В „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ припомняме и сигнала на „300-те секунди“. В тяхното ограничено време за Георги Василски говореха Румен Леонидов, Валентина Михайлова, Петър Колев и Светла Милчева“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12