В новата българска култура няма толкова разноталантлив творец като Светла Георгиева. Тя е писател, поет, преводач, художник, композитор, бард. "Шекспир зад храстите" е заглавието на новия ѝ сборник с разкази.
"Като акварелна рисунка, в която цветовете се смесват помежду си до безкрайни нюанси, в разказите на Светла Георгиева пигментите на живота преливат един в друг – ярки или деликатни, ефирни или плътни – и така рисуват вълнуващ пейзаж. В пътуването през този пейзаж читателят ще срещне усмивки, тъга, мъдрост, лудории, дълбини и висини. И ще си тръгне от тези разкази стоплен и пречистен." Така определят сборника от издателство Жанет 45.
Светла Георгиева завършва Художествената академия в София – специалност „Графика“. Има 21 самостоятелни изложби и редица колективни изложби в България и чужбина. Нейни творби са собственост на галерии и частни колекции у нас и в чужбина. Работи в областта на графиката и графичния дизайн, стенописа, мозайката, илюстрацията. Има специализации в Лондон и Париж. По покана на Полския институт в София съставя и изпълнява в различни градове рецитал от свои песни по стихове на полската нобелистка Вислава Шимборска. Песните са записани в музикалния албум „Лястовиче сърце“ (1997). Носител на награди в редица фестивали на авторската песен в България.
През 2002-2005 г. е преподавател във Висшето училище за изкуства в гр. Сус, Тунис. Автор е на компактдиск със свои балади, на музикалния албум „Птеродактил“ (2009) и на стихосбирките: „Вълчица в храма“ (1997), „Недоизпито море“ (2001), „Звезди и плевели“ (2005), „Петдесетият етаж на Шанхай“ (2014). Сборник от нейни разкази в превод на английски е издаден през 2012 г. През същата година участва в двумесечна международна писателска програма в Шанхай.
Произведенията ѝ са превеждани на английски, полски, сръбски, италиански и китайски езици. Белетристичната ѝ книга „Разкази за вчера и други места“ (2015) е номинирана за Литературната награда на Балканските народи за 2015 г. Лауреат е на международния конкурс за разказ, организиран от Форума на жените от Средиземноморието. Член на Европейския културен парламент и на Българската секция на ПЕН-центъра. Живее и работи в София.
Снимки – изд. Жанет 45 и личен архив на Светла Георгиева
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg