На 22 септември една от звездните ни оперни дами, родена в Стара Загора и наричана от опероманите по света „примадона със сърце“, навърши своите 80 земни години – Анна Томова-Синтова. „Изкуството отваря сърцата на хората, пробужда вярата в светлото и истината“ – тези нейни думи звучат винаги актуално и като завет към всеки пристъпил на прага на изкуството.
Певицата споделя, че е закърмена с Верди и Пучини, но Щраус и Моцарт стават нейна съдба. Заслуга за този резултат има неповторимият Херберт фон Караян, който от 1973 до 1991 г. я ангажира в неговия фестивал в Залцбург. Маестрото я определя като „сопраното с най-широко амплоа в света“.
Подобно на всяка световна прима и Анна Томова-Синтова има своите послания към света и по-младите, едно от тях е, че за да има успех, творецът трябва да има „смелостта да прескочи сянката си, да се превъплъти в контрастни нему образи. Способността да се отделиш от собствената си личност е нещо много важно.“ Слова, актуални не само за артистичния свят!
В оперната вечер (2 октомври) на програма „Христо Ботев“ от 20 часа ще чуете документални записи от изяви на примата на родна сцена и нейното сбогуване с „Мадам Бътерфлай“ през ноември 1997 г. на сцената на Софийската опера.
Действащи лица и изпълнители:
• Чо-Чо Сан (мадам Бътерфлай) – Анна Томова-Синтова
• Сузуки, нейна прислужница – Иванка Нинова
• Бенджамин Франклин Пинкертон, лейтенант от американския флот – Румен Дойков Кейт Пинкертон,
• Кейт Пинкертон, негова съпруга – Румяна Барева
• Горо, сватовник – Димитър Димитров
• Принц Ямадори – Стоян Балабанов
• Бонзо, будистки свещеник - Коста Динков
• Комисар – Емил Угринов
Хор и оркестър на Софийската опера
Диригент – Георги Нотев
Съдържание на операта „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини
Снимки: БГНЕС, личен архив на Анна Томова-Синтова
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg