Колонизацията на Космоса е тема на безброй книги и филми. Но за да се случи заселването на друга планета, човекът ще трябва да се върне отново в пещерите и оттам да гради живота. Как би станало това, можем да разберем тук, на Земята. При изригванията си вулканите оставят т.нар. "лавови тръби" дълбоко в Земята и тъкмо условията в тези тръби ще ни дадат отговорът как ще заселим планети с тънка атмосфера и висока радиация.
Това може да звучи далечно и утопично, но космическите изследвания се комерсиализират. Компанията "Аксиом" работи по създаването на първата частна космическа станция. В началото на 2022 година тя ще изпрати първите частни астронавти на Международната космическа станция.
Сигурност сте чували за професията „ловец на таланти“, Саймън Дженър от "Аксиом" е „ловец на астронавти“ – той издирва хората, готови да летят в Космоса, и разбира се, ги подбира внимателно. Оказва се, че не е необходимо идеалният кандидат да е в „пращящо“ здраве и отлична форма.
Има далеч по-важни качества, за да не повторим грешките и греховете на човечеството от времето на Великите географски открития или Златната треска.
Какви възможности дава комерсиализирането на космически изследвания и защо е важно – научете от разговора с Никола Кереков и Саймън Дженър.
Колкото до бъдещето на страната ни, някогашна космическа сила, чуйте разговора с Никола Кереков:
Събитието на Рацио Future Present е на 10 октомври в София Тех парк. Освен международните лектори ще се представят и български научни предприемачи, които доказват, че науката създава успешни бизнеси. На специална сцена ще бъдат представени стартиращи компании, работещи в сферата на роботиката, здравната индустрия и космическите разработки.
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg